Tip na letní čtení: Malý pražský erotikon

obrazek
9.6.2015 21:44
Pokud ještě nemáte jasno, jakou knihu si vzít s sebou na dovolenou nebo jen tak k vodě, zkuste sáhnout po novince Patrika Hartla Malý pražský erotikon. Přestože název může na mnohé působit dojmem, že půjde jen o sex a erotiku, nenechte se mýlit. Je to kniha, která vás dojme, rozesměje a možná se v hlavních hrdinech i poznáte. Erotika ale samozřejmě nechybí.

Malý pražský erotikon je kniha o lásce, ke které vášeň a emoce prostě patří. Přesto kniha není žádnou přeslazenou romantickou beletrií, ale vlastně takovou sondou do života dvou sousedících rodin a jejich dětí. 

Čtenář s oběma rodinami, které sousedí na pražské Babě, prožívá většinu jejich života. Od jejich mládí, zamilovanosti, společného soužití, výchovy dětí, zažije s nimi dobu rodinné pohody i následující krizi, její řešení a vydrží to s nimi až po stárnutí a smíření se s vlastním osudem. Ten se totiž ne vždy vyvíjí podle toho, jak si v mládí představujeme.

První manželskou dvojicí je vrcholový fotbalista Honza a jeho žena Marta, se kterou má dvě dcery Adélu a Petru. Druhým manželským párem je vyhledávaný chirurg Zbyněk, který má s manželkou – moderátorkou Táňou dvojčata Cyrila a Tomáše. Přestože obě rodiny vypadají navenek zcela „normálně“ – každý z ústředních postav řeší své touhy a ideály po svém. A přitom všichni touží po tom jediném – po lásce. Zatímco fotbalista Tomáš je své ženě téměř celý život věrný, nakonec si jako stárnoucí trenér začne mimomanželský poměr, ze kterého se narodí syn Pepíček. Jeho žena si zase s nevěrami problém nedělá a navíc ji trápí další obsese. Jejich soused Zbyněk je pro změnu notorický proutník, i když v jeho případě se není téměř čemu divit, když jeho žena, aniž to tuší, udržuje milostný poměr se svou nejlepší kamarádkou, a sexu se svým mužem se vyhýbá. Podobně komplikované vztahy mají i děti hlavních hrdinů. 

Myslím si, že většina čtenářů pozná v některé z postav sebe nebo své blízké.  Spisovatel Patrik Hartl má neuvěřitelný dar zachycení běžných momentů, u kterých se musíme pousmát, neboť jsou nám tak blízké, jako by to bylo psáno o nás. Navíc vše dokáže popsat s nadhledem. Z knihy, přestože řeší i závažná témata, je cítit neskutečný optimismus. A je to fajn. Už dlouho jsem nečetla knihu, která by dokázala pokrýt různé aspekty lásky a přitom byla upřímná.

Malý pražský erotikon má přes 400 stran, ale je psán tak čtivě, že jej přečtete za pár dní. Odpočinkové čtení si nemůžete vybrat lépe…

Markéta Matějková


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.