Kurz už se nehodí na svou funkci. Rezignoval

sebastian kurz c19
9.10.2021 19:40
Zelený vicekancléř Werner Kogler prohlásil o šéfovi lidové strany ÖVP Sebastiana Kurze že „už se nehodí do kancléřství“. Má proto povinnost navrhnout někoho jiného na úřad spolkového kancléře, uvedl šéf Zelených Kogler v pátečním prohlášení o svém koaličním nadřízeným. Nechal přitom otevřené, zda jeho Zelení podpoří návrh opozice na vyslovení nedůvěry příští týden na mimořádném zasedání dolní komory parlamentu - Národní rady. „Pokud má špička je ÖVP pocit, že s nimi zacházeno nespravedlivě, měli by se obrátit na právní stát a ne na něho neustále útočit “ prohlásil vicekancléř s odkazem nejen na vyšetřování ekonomického a korupčního žalobce Protikorupčního úřadu WKStA, ale také k „děsivému morálnímu obrazu v mocenském centru ÖVP“, který lze vyčíst ze zabavených zveřejněných chatů.

Kurz poté prohlásil, že vládní tým ÖVP je „schopný a ochotný jednat“ navzdory obviněním z korupce vůči sobě samému a svému bezprostřednímu okolí. Trestní obvinění proti sobě opět označil za „falešná“ a těší se, až je v procesu vyvrátí. Zároveň vyjádřil jakousi omluvou za některé zprávy, které zaslal „před lety“ - a které nyní byly zveřejněny, protože byly napsány v „emocích nebo v žáru okamžiku“, které „dnes už nebude formulovat“.

Vyšetřování korupce proti Kurzovi a jeho nejbližšímu okruhu se stalo veřejným ve středu, kdy byly v kancléřství a sídle ÖVP prováděny razie. Obchodní a korupční prokurátor podezírá kancléře a několik jeho důvěrníků z toho, že si cestu do kancléřství koupil zmanipulovanými průzkumy veřejného mínění a placenými zprávami z médií. Propagandistický projekt byl podle vyšetřujících orgánů nezákonně zaplacen penězi ze státní pokladny.

Spolkový prezident Alexander Van der Bellen v této souvislosti prohlásil,že nebude předjímat parlament, pokud jde o rozhodování o budoucnosti vlády. Dal to jasně najevo v prohlášení k obyvatelstvu v pátek večer po jednání s představiteli strany. Přinejlepším je to vládní krize, ale rozhodně ne státní krize. Nebude sice radit, ale zajistí stabilitu státu. Poukázal na to, že je to věc Národní rady jak postupovat při hlasování o oznámeném návrhu na vyslovení nedůvěry kancléři Sebastianovi Kurzovi. Van der Bellen zaručil, že republika neztratí rovnováhu o což se dostatečně stará ústava. Samotný „orlíma očima bude sledovat, jak je zaručena schopnost jednat a integrita všech institucí v naší republice“. Je na soudní moci, aby to objasnila a státní zastupitelství určilo, co je usvědčující a ospravedlňující. Přitom zdůraznil, že na postižené platí presumpce neviny a apelovala na strany, že v této fázi je důležité, aby všichni zúčastnění mysleli nejprve na blahobyt Rakouska: „Nemyslete na to, co můžete pro své strany získat v krátkodobém horizontu.“

Dnes večer oznámil Sebastian Kurz  prostřednictvím televize ORF, že vzhledem vzniklé situaci kolem své osoby předal spolkovému prezidentovi svou rezignaci na kancléřskou funkci. Současně navrhl, aby na jeho místo jmenoval spolkovým kancléřem dosavadního 52letého ministra zahraničí Alexandera Schallenberga zkušeného proevropského politika s cílem odvrátit vládní krizi.Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.