Maďarsko: Ani spojení opozice zřejmě nepomůže

fidesz loga
12.11.2021 10:30
Podle posledního listopadového průzkumu think-tanku Nézőpont by maďarské parlamentní volby vyhrála koalice Fidesz / Křesťanskodemokratická lidová strana ziskem 56 procent hlasů. Sjednocená opozice – od postkomunistů k extrémní pravici – by získala podporu pouhých 42 procent hlasů.

Republikon poll potom přinesl výsledky v případě samostatné kandidatury opozičních stran by podobně vyhrál Orbánův Fidesz v koalici s křesťanskými demokraty, a to ziskem 42 procent hlasů.  Demokratická koalice bývalého socialistického premiéra   Gyurcsányho by si připsala 16 procent a pravicový Jobbik na třetím místě 11 procent hlasů. Za nimi následuje hnutí Momentum s 10 procenty. Maďarští socialisté (MSZP) mají 7 procent a jsou v podstatě poslední stranou s výraznějším výsledkem.  Další subjekty mají již jen procento až dvě se změnami v toleranci 1 procenta.

Podle analytiků je téměř jisté, že opozici se nepodaří ve volbách na jaře 2022 V. Orbána porazit a tak jejím úspěchem pro útěchu by mohlo být zmaření ústavní většiny, kterou nyní disponuje. Dlužno ovšem uvést, že většinu zásadních změn již Fidesz v uplynulé době prosadil.

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.