Merkelová: Lockdown bude trvat do Velikonoc

merkel respirator
13.1.2021 11:35
Německá kancléřka Angela Merkelová očekává, že omezení proti koronaviru potrvají nejméně do začátku dubna. Pokud nemůžeme zastavit nový britský virus, budeme mít do Velikonoc desetinásobný výskyt. Stále potřebujeme osm až deset týdnů tvrdých opatření, prohlásila na zasedání parlamentní skupiny křesťansko-demokratických stran CDU/CSU.

Spolkový ministr zdravotnictví Jens Spahn  zjevně plánuje také přísnější pravidla pro vstup do SRN. Pro země s novou variantou viru nebo se sedmi denním výskytem nad 200 osob, zavede nová připravovaná vyhláška o cestování obecnou povinnost testovat před odletem všechny cestující. Příslušná vyhláška se změněnými pravidly vstupu má platit od čtvrtka se zdůvodněním, že celonárodní povinnost jednotného vstupního testu je nutná k zastavení nekontrolovaných vstupů mutací CoV 19 ze zahraničí. 

Merkelová na interní schůzce varovala   před šířením mutací koronaviru a    před dalším nárůstem počtu infekcí také v Německu. Nyní čelíme osmi až deseti velmi těžkým týdnům - prohlásila kancléřka poté, co během krátké doby došlo k desetinásobnému zvýšení počtu infekcí. a oznámila dalších osm až deset týdnů tvrdých proti koronavirových opatření. Podle účastníků jednání  velmi záleží na tom, jak rychle se nová varianta viru bude šířit v Německu.  Mutace je  považována za mnohem nakažlivější a v současnosti způsobuje ve Spojeném království prudký vzestup počtu nových infekcí.

Při expertním slyšení s  Merkelovou a s  předsedy vlád spolkových zemí  vedoucí virolog  Christian Drosten také zmínil o riziku druhé virové mutace, která se v Jižní Africe široce rozšířila. V Německu   byla  poprvé detekována v rodině, která vstoupila do Bádenska-Württemberska z Jihoafrické republiky 13. prosince 2020. Po příjezdu  byla rodina   umístěna do karantény. První test po pěti dnech byl negativní pro všechny členy rodiny. V následujícím týdnu by se však u některých z nich vyvinuly mírné příznaky. Podle ministerstva je nyní   detekován  vir  u šesti lidí ze tří domácností a  byly testovány další kontaktní osoby.

Bavorský předseda vlády Markus Söder informoval opatrně o pozitivním trendu v jeho spolkové zemi. Velká část zde zavedených přísných  opatření začíná fungovat.   Během 24 hodin došlo v Bavorsku k 1740 novým infekcím - téměř o 500 méně než před týdnem. S výskytem  je Svobodný stát Bavorský na celonárodním sedmém místě.  Stále  však není jasné, jaký vliv měly svátky což se zjistí na konci  týdne. Söder, který prosadil, že   od pondělí je  povinné nosit v Bavorsku ochranu FFP2 ve veřejné dopravě a v maloobchodě, zdůraznil, že v každém případě by měla vytrvalost a trpělivost pokračovat .Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.