Merkelová by mohla být prostředníkem, připustila

putin merkel rs
18.6.2022 18:25
Bývalá německá kancléřka Angela Merkelová připustila, že by v budoucnu mohla působit jako prostředník při řešení konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou.

Německá stanice RedaktionsNetzwerk Deutschland se sídlem v Hannoveru již v pátek zveřejnila úryvky z dnes publikovaného rozhovoru s bývalou kancléřkou. Merkelová v něm mimo jiné uvedla, že její odchod z funkce v prosinci 2021 mohl být jedním z faktorů, které přispěly k vypuknutí války na Ukrajině.

Podle RND se Merkelová loni pokusila o novém evropském bezpečnostním pořádku hovořit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a příčiny neúspěchu těchto rozhovorů vidí v tehdejších turbulencích na Západě.

„Na jedné straně Putin již nebyl připraven na summit v Normandii. Na druhou stranu se mi nepodařilo vytvořit dodatečný euro-ruský formát pro diskusi o evropském bezpečnostním řádu vedle normandského formátu,“ řekla Merkelová.

Bývalá německá kancléřka nevyloučila, že by později mohla být prostředníkem při řešení konfliktu. Na dotaz, zda bude k dispozici, odpověděla, že „tato otázka se momentálně neklade“.

S odkazem na to, zda Putin čekal s útokem na Ukrajinu, dokud Merkelová nepřestane vést německou vládu, bývalá kancléřka uvedla, že její odchod mohl mít dopad, stejně jako „volby ve Francii, stažení amerických jednotek z Afghánistánu a stagnace v naplňování minských dohod“.

Merkelová přiznala, že na konci svého funkčního období byla bezmocná a její různé snahy byly neúspěšné, když bylo jasné, že už úřad nebude zastávat.

Bývalá kancléřka vyjádřila přesvědčení, že „studená válka“ v Evropě nebyla překonána, a řekla, že „Putina je třeba brát vážně“. Útok na Ukrajinu označila za zlom v poválečné historii, který bude mít dozvuky ještě mnoho let.Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.