Mnichovská bezpečnostní konference zahájena

msc 21
20.2.2021 14:59
V Mnichově byla zahájena tradiční Mezinárodní bezpečnostní konference, která se letos koná online - kvůli koronové pandemii. Již první den zaznělo, že USA a Evropa chtějí oživit svou transatlantickou spolupráci a rozhodněji se postavit proti zemím jako je Rusko a Čína.

Americký prezident Joe Biden vyhlásil, že považuje partnerství USA s Evropou za „základní kámen“ americké zahraniční politiky. Vyzval západní partnery k užší spolupráci při obraně demokracie a také, že musí ukázat, že může v této době stále fungovat. V tomto ohledu je v historickém bodě obratu a zmínil například konflikty s Čínou a Ruskem. Prezident rovněž zdůraznil význam vztahu mezi USA a Evropou, protože transatlantická aliance je základem pro bezpečnost a prosperitu. Navíc prohlásil, že v boji proti covid pandemii a klimatické krizi je nutná mnohostranná koordinace, protože změna klimatu je existenční krizí, kterou bude trpět každý - bez výjimky.

Německá spolková kancléřka Angela Merkelová vyhlásila, že její země je pro novou kapitolu transatlantického partnerství a zavázala se k multilateralismu. Vyzdvihla pozitivní vztah k USA., který je dnes mnohem lepší, což má hodně společného se skutečností, že Biden se stal novým americkým prezidentem. Merkelová jako příklad uvedla návrat Spojených států k Pařížské dohodě a Světové zdravotnické organizaci, jakož i prodloužení odzbrojovací smlouvy s Ruskem.

Francouzský prezident se vyslovil pro silnější roli Evropy v NATO. Nejlepší možnou angažovaností Evropské unie v NATO je mít podstatně větší kontrolu nad vlastní bezpečností, uvedl Emmanuel Macron. Britský premiér Boris Johnson vyzval k úzké spolupráci a přátelské soutěži. Odolávejme proto pokušení naříkat nad změnami kolem nás, uvedl.

On line diskuse se účastnila i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen a šéf Světové zdravotnické organizace Adhanom Tedros. Ten varoval před zpolitizováním viru Covid-19 a vyzval k vytvoření dalších kapacit pro výrobu vakcín, což platí nejen pro bohaté země, ale pro celý svět.

Digitální bezpečnostní konference pokračuje ve svém jednání až do neděle 21. února.Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Standa

Rusko vyslalo jasnou zprávu

Rusko vyslalo jasnou zprávu Putinem v Davosu - Rusko zlatou půlmiliardu neakceptuje ani náhodou, Lavrovem na breefingu s Borellem a Nebenzijou v OSN ! Válka nebude na území Ruska a odehraje se na území útočnika, vztahy s EU mohou rychle skončit, pokud se EU bude plést do vnitřních věcí Ruska. Pád dolaru je za dveřmi a euro to může s ním odnést. Rusko a Čína je dvojice se kterou neradno si zahrávat. Řekl bych, že USA, GB a EU  by si měli dát pozor na překročení červené stopky, protože trpělivost Rusů a Číňanů má své meze ! Tyto 3signály, které EUrosojuz nechce brát na vědomí jsou velmi silné a říkají EU  - brzděte - než bude pozdě !