Na Ukrajině policie sepisuje Židy

babi jar pamatnik
13.5.2020 09:03
Policie Ivano-Frankivské oblasti na západníUkrajině požádala o seznam členů židovské komunity města Kolomyja, včetně čísel mobilních telefonů, a rovněž vybídla k předložení seznamu židovských univerzitních studentů ve městě.

Dopis policie, který  byl odeslán v únoru,   zveřejnil šéf ukrajinského židovského výboru Eduard Dolinskij. Policie existenci dopisu nevyvrátila.  V textu se uvádí, že informace požaduje oddělení pro strategické vyšetřování regionální policie Ivano-Frankivska, které se mimo jiné zabývá „bojem proti nadnárodním a etnickým organizovaným skupinám a zločineckým organizacím“, to znamená, že dopis obsahuje   náznak, že Židé jsou etnickou zločineckou organizací.  Podle portálu  „Strana.ua“  policie ve skutečnosti nelegálně shromažďuje osobní údaje lidí podle etnického původu a dělá to zcela otevřeně - na základě oficiálních žádostí.  „Je zajímavé, že v roce 1941 nacisté a ukrajinská pomocná policie také požadovali předložení seznamu všech Židů," upozornil Eduard Dolinskij v souvislosti se  skandálním dopisem. O případu v Česku informoval portál prvnizpravy.cz.

 

 

 

Ilustrační foto: Památník v Babím Jaru, kde v roce 1941 během třech dnů Němci s pomocí ukrajinských kolaborantů vyvraždili 33 tisíc Židů.Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.