Na velkou Británii se valí (z Francie) nelegální migranti

migranti lamanšský
24.11.2021 20:17
Od počátku letošního roku eviduje Velká Británie třikrát vyšší počet ilegálních migrantů než za celý rok 2020. Počet imigrantů, kteří se přeplavili přes Lamanšský průliv od začátku roku 2021 přesáhl 25,7 tisíce. V pondělí to uvedl britský deník Daily Mail.

Britské ministerstvo vnitra uvedlo, že jen minulou sobotu bylo v Lamanšském průlivu zadrženo nebo zachráněno 886 migrantů na 28 lodích. Francouzské služby zasáhly 14krát a zabránily dalším 466 lidem dostat se do Velké Británie.  Ministryně vnitra Priti Patelová   řekla britským poslancům, že probíhá „globální migrační krize“. Zdůraznila, že počet nelegálních migrantů opouštějících Francii je "nepřijatelný".

Britská vláda opakovaně oznámila, že podnikne rozhodnější kroky k zastavení vlny nelegálních přistěhovalců. Efekty však podle veřejného mínění nejsou vidět.  Roste tak tlak na premiéra Borise Johnsona, kterého vysoce postavení konzervativci varovali, že prohlubující se krize může inspirovat stranu ve stylu UKIP, která by zvláštní důraz kladla na otázku odporu proti imigraci, uvádí Daily Mail.

Velká Británie letos v červenci uzavřela dohodu s Francií, ve které se počítá s tím, že francouzské úřady výměnou za finanční pomoc efektivněji zastaví nelegální imigranty ve snaze dostat se na druhou stranu Lamanšského průlivu. Podle britské vlády Francie nedělá tolik, kolik by měla.  Britské úřady uvedly, že Francie na své straně zadržela přes 20 000  migrantů.

Připomeňme, že letos v červenci britská vláda představila   návrh zákona o občanství a hranicích. Znamená  zvýšené tresty za nelegální vstup do Velké Británie. Vědomý vstup do země bez povolení se stane trestným činem, za který lze uložit šest měsíců až čtyři roky vězení. Doživotní vězení bude zase hrozit lidem, kteří pašují lidi. Projekt také poskytuje pohraniční stráži další pravomoci k zadržení nelegálních přistěhovalců.

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.