Nejčernější dny vlády kancléře Kurze

blumel kurz
15.2.2021 13:11
Dalším politickým skandálem v Rakousku po Ibize šéfa FPÖ Heinze-Christiana Stracheho, která byla před necelými dvěma lety, se stalo nyní odhalení možného podplácení a tzv. dárcovství stran. Do této aféry je nyní zapletený nejbližší spolupracovník Sebastiana Kurze, spolkový ministr financí Gernot Blümel. Političtí pozorovatelé rakouské politické scény tak předpovídají obtížné dny pro kancléře a šéfa lidové strany.

Podle prestižního vídeňského časopisu „Profil“ ministr financí byl oficiálně obviněn z úplatkářství, vyšetřuje ho příslušný státní prokurátor, který nechal dokonce u vysokého státního úředníka provést domovní prohlídku. Pochopitelně, jak už to bývá, opozice hlasitě požaduje Blümelovu okamžitou rezignaci, což se dalo očekávat . Postižený tvrdí, že nevidí důvod, proč by tak měl učinit, protože jde údajně o pomluvu.

Nejzajímavější je v tuto chvíli to, jak se staví k této záležitosti zelený koaliční partner lidovců, který razí slogan „Čisté prostředí - čistá politika“. Proto se dostal Blümel do centru pozornosti, protože to postihuje možnou existenci tyrkysově-zelené vlády. Pro Zelené bude extrémně obtížné zakrýt korupci na mimořádném zasedáníparlamentu již tento týden, kde opozice vysloví zřejmě nedůvěra ministru financí. Stále není jasné, jak se zelení zachovají a jakou taktiku vůči svému koaličnímu partnerovi v této otázce nastolí.

Společný úkol překonat koronavirovou krizi je zatím jediným lepidlem, které stále drží ve vládě Zelené s lidovci, jak vtipně charakterizuje švýcarská veřejnoprávní SRF. Za normální situace, pokud by se skandál potvrdil, znamenalo by to pro šéfa zelených vicekancléře Wernera Koglera rozejít se s lidovci. Rakousko je - jak konstatuje SRF - bohužel známé častými skandály a korupcí, takže standardy, při nichž se rezignuje, se zde liší od jiných států, což nevrhá na alpského souseda dobré světlo. Není známé, kdy by v některé demokratické zemi došlo k domovní prohlídce úřadujícího ministra financí bez následků. Sice od roku 2000 proběhlo ve světě soudní řízení nebo předběžné šetření proti téměř 40 procentům ministrů financí, ale u všech, až po skončení jejich funkčního období.

Pro Blümela, který jedničkou v rakouské spolkovém kabinetu tak vznikla situace, která je nebezpečná pro jeho další vládní účast. Vždyť teprve nedávno ministryně práce Christine Aschbacherové musela odstoupit jen proto, že se dostala do podezření, že její doktorská diplomová a disertační práce byla plagiátem. Nešlo o žádný trestný čin, ale společensky neúnosnou záležitost. Případ je však u Blümela jiný a to nejen že je jedním z nejbližších stranických společníkem kancléře v kritické době pandemie a z toho plynoucímu obrovskému ekonomickému propadu. Tak „darovací“ záležitost se stala nejčernějším dnem, pro Kurze v době kdy musí řešit záležitost Tyrolska, které se stalo středem šíření korona viru a sousední země proto uzavřely hranice a ani na dnešním mimořádném jednání vlády s experty se nečeká, že by mohlo dojít k nějakému uvolnění lockdownu. Jak konstatuje SRF před Kurzem stojí těžké dny vládnutí.

 

Foto (Twitter): Ministr Blümel a kancléř Kurz

 

 

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.