Největší podporu v Itálii má Salvini a celkově „pravice“

matteo salvini flicker
25.3.2021 11:27
Poslední průzkum stranických preferencí v Itálii ukazuje, že nejvyšší podporu má Liga Matteo Salviniho a značně se upevňuje pozice pravicového uskupení Bratři Itálie. Italské výsledky jsou součástí přehledu průzkumů z celé Evropy, který ve středu zveřejnil portál Europe Elects. Průzkum v Itálii provedla společnost Winpoll ve dnech 16-18 března t.r. na vzorku 2000 respondentů.

Salviniho Ligu v průzkumu podpořilo 22 procent rozhodnutých voličů. Oproti předchozímu průzkumu Salvini sice ztratil 2 procentní body, ale i tak o hodnotu o 5 procent vyšší než v posledních volbách. Důvodem poklesu je zřejmě fakt, že Liga vstoupila do vládní koalice s levicí a liberály a v souvislosti s tím také zmírnil rétoriku. 

Na druhém místě průzkumu jsou levicoví liberálové z Demokratické strany, kterým podporu vyjádřilo 20,1 procenta respondentů, tedy o procento více než strana dosáhla ve volbách. Oproti volbám má největší nárůst národně-konzervativní uskupení Bratři Itálie, které v čase voleb mělo 4,4 procenta a nyní má strana vedená předsedkyní Giorgií Meloniovou 19,1 procentní podporu.

Postavení Hnutí 5 hvězd s 14,1 procentem případných hlasů není na pohled špatné, nicméně je třeba uvést, že bylo s výsledkem 32,7 procenta vítězem posledních voleb. Výrazně také poklesla strana Vzhůru Itálie, a to o více než 7 procent na současných 6,7 procenta.

Za takovéto situace je potom téměř jisté, že novou vládu by sestavoval Matteo Salvini a vládní koalici by vytvořila Liga, Bratři Itálie a Vzhůru Itálie.Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.