Německá policie zabránila v útoku na synagogu

jarmulka
17.9.2021 11:32
Po zneškodněném pokusu o útok na další synagogu nyní v Hagenu se politici vyslovili pro rozhodný postup proti antisemitismu. Spolková ministryně spravedlnosti Christine Lambrechtová v Berlíně prohlásil, že je neúnosné, aby byli Židé opět vystaveni tak hrozné situaci.

Připravovaný incident vyvolává hrůzné vzpomínky na útok na synagogu v Halle před dvěma lety, uvedla sociálně demokratická politička. Bavorský křesťanský sociál spolkový ministr vnitra Horst Seehofer hovořil o "pravděpodobně islamistických motivech" zmařeného útoku: "Děláme vše, co je v lidských silách, abychom ochránili naše obyvatelstvo. Židé v naší zemi už nikdy nesmí žít ve strachu." Kandidát sociální demokracie na kancléře Olaf Scholz zdůraznil: "Je naší povinností udělat vše pro jejich ochranu a v případě nebezpečí okamžitě zasáhnout." Jeho protikandidát, předseda křesťanských demokratů, premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet slíbil úplné vysvětlení tohoto činu a odsouzení viníků. Islámské sdružení Ditib vyjádřilo solidaritu s "židovskými bratry a sestrami ve víře".

Podle posledních informací zabránila rozsáhlá policejní operace v Hagenu útoku proti tamní synagoze. Ministr vnitra Severního Porýní-Vestfálska Reul v Düsseldorfu uvedl, že policie dostala velmi konkrétní tip na plánovaný útok během svátku Jom Kippur. Objevily se informace o možné době útoku, místě a pachateli. Policie okamžitě nasadila v Hagenu stovky svých příslušníků, aby zajistili synagogu a její okolí. Židovská obec zrušila společné modlitby, ale zatím žádné výbušniny nebyly nalezeny. Při následných prohlídkách bytů byly však zadrženy čtyři osoby. Jedná se o 16letého Syřana, který je podle všeho v centru vyšetřování, a jeho otce a dva bratry. Příbuzní podezřelého byli již propuštěni, poté co mluvčí düsseldorfského státního zastupitelství zdůraznil, že v současné době neexistuje žádné jejich podezření z trestného činu. Mladý Syřan ale oznámíl připravovaný trestný čin v chatu právě na největší židovský svátek Jom Kipur.

Bezpečnostní zdroje uvedly, že šestnáctiletý mladík byl v kontaktu se známým islamistou v zahraničí a studoval, jak sestrojit bombu. Podle prvních zjištění nebyly dosud nalezeny žádné její součásti. Přiznal, že na sociálních sítích kontaktoval odborníka na výrobu bomb, ale popřel, že by měl v úmyslu zaútočit na synagogu, uvedl mluvčí generální prokuratury. Je vyšetřován kvůli obvinění z přípravy závažného násilného činu ohrožujícího stát.

Po zřejmě zmařeném útoku na synagogu v Hagenu vyjádřili zástupci židovské obce své zděšení. "Incident vyvolává špatné vzpomínky na útok na Jom Kipur před dvěma lety v Halle," řekl předseda Ústřední rady Židů Josef Schuster. Poděkoval také policii: "Děkujeme bezpečnostním orgánům, které zřejmě zabránily útoku na synagogu v Hagenu."Bývalá předsedkyně Ústřední rady Charlotte Knoblochová uvedla, že údajný pokus o útok opět ukázal, "že přes všechna dobrá slova není v Německu stále možný židovský život beze strachu". Bez policejní ochrany je to podle ní nadále nemyslitelné. "Každý, kdo nosí kipu, náhrdelník s Davidovou hvězdou nebo se vydá do synagogy večer v den nejvyššího židovského svátku, se vystavuje nebezpečí - to si nyní myslí mnozí členové židovské obce," řekla nyní předsedkyně Židovské obce v Mnichově.Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.