Německé „fake news“ mají vymazat nacistickou minulost

Frankfurter Neue Presse
17.5.2018 12:28
Německý deník „Frankfurter Neue Presse” v materiálu na svém internetovém portálu používá termín „polský vyhlazovací tábor“ v Treblince“. Redaktoři použili tento „fake news“ v souvislosti s informací o akci probíhající ve Frankfurtu nad Mohanem, která má připomínat oběti holokaustu. Před domy, kde v před válkou žili později zavraždění Židé, mají být umístěny pamětní kostky. Při popisování případu jedné z obětí německého vraždění, ve Frankfurtu narozené Rosette Goldschmidt, novináři píší, že v roce 1942 byla poslána do „polského vyhlazovacího tábora v Treblince“.

Naprostou lživost tvrzení dokumentuje i tak všeobecně dostupný zdroj, kterým je Wikipedie. Zde se lze dovědět, že v Treblince – asi 100 kilometrů od Varšavy - Němci zřídili v roce 1941 pracovní tábor, ale již v červenci 1942 byl přeměněn na vyhlazovací tábor, tzv. Treblinka II. Zde bylo prováděno systematické vyhlazování především polských Židů, přičemž většina byla přivezena transporty z varšavského gheta. Tábor byl zrušen po vzpouře v srpnu 1943. Odhady počtu Nejčastěji se uvádí, že v táboře bylo zavražděno 730 až 900 tisíc lidí (podle jiných pramenů až 1 000 000). Treblinka byla druhým nejvražednějším táborem po po německém vyhlazovacím táboře Auschwitz–Birkenau II. V poměru zabitých ku přeživším (cca 1 přeživší na min. 10 000 zabitých[) má Treblinka hrůzné prvenství.

Připomeňme, že v roce 1956 v Německu důstojníci tajné kontrarozvědné Agentury 114 navrhli v rámci širšího plánu na očištění německé viny za nacistické zločiny používat pro tábory na území Polska termín „polské tábory“. „Kousek falše v historii může po letech lehce přispět k očištění Německa z historické odpovědnosti za vyhlazování,“ přesvědčoval nadřízené Alfred Benzinger, za druhé světové války důstojník Geheime Feldpolizei. Návrhy ocenil i známý nacista a budovatel poválečné německé rozvědky Reinhard Gehlen.

„Frankfurter Neue Presse” není prvním případem lživé propagandy německých sdělovacích prostředků. Německá rozhlasová stanice „B5 aktuell“, která je součástí bavorského veřejnoprávního rozhlasového a televizního vysílání „Bayerischer Rundfunk“ na svých webových stránkách psala o „polských vyhlazovacích táborech“ Belzec, Sobibor a Treblinka. Podobně veřejnoprávní televize ZDF sugerovala, že koncentrační tábory Majdanek a Auschwitz byly postaveny a provozovány Poláky. Naplňuje se tak scénář očišťování Německa od válečných zločinů, který vznikl v agentuře Reinharda Gehlena.Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.