Německé sdělovací prostředky o jmenování českého premiéra

jmenovani premiera
1.12.2021 09:35
Česká republika má nového šéfa vlády. Liberálně-konzervativního Petra Fialu, který oficiálně převezme úřední záležitosti za dva týdny - tak uvádí svůj komentář německá ARD. Sedmapadesátiletý muž složil přísahu na zámku Lány u Prahy za přítomnosti hlavy státu M. Zemana, ale protože ten měl nedávno pozitivní test na covid, seděl 77letý prezident za průhlednou přepážkou.

Zeman byl teprve ve čtvrtek propuštěn z nemocnice, kde se déle než měsíc léčil s blíže nespecifikovaným chronickým onemocněním. O několik hodin později byl znovu hospitalizován po pozitivním testu na koronavirus. Slavnostní přísaha byla původně plánována na minulý pátek. Odcházející kabinet multimiliardáře Andreje Babiše zůstane ve funkci až do jmenování nové vlády. Tento krok se očekává nejdříve v polovině prosince. Ten se přitom dostal pod tlak kvůli hrozbě obvinění z dotačního podvodu a odhalení v „Pandora Papers“.

Fiala povede alianci pěti uskupení, do které kromě jeho Občanské demokratické strany patří také křesťanští demokraté a liberální TOP-09, Sdružení starostů a Pirátská strana. Společně dosáhli v parlamentních volbách na začátku října na 108 z 200 křesel v Poslanecké sněmovně. "Čekají nás těžké časy," řekl Fiala při podpisu koaliční smlouvy před téměř třemi týdny. Děje se tak v době, kdy Česká republika se nachází uprostřed čtvrté koronové vlny, kdy sedmidenní incidence dosahuje více jak 1200 na 100 000 obyvatel. Nová koalice se vyslovila proti povinnému očkování, ale apelovala na občany, aby své kontakty dobrovolně omezili. Nový premiér byl ministrem školství od května 2012 do června 2013. Politolog a otec tří dětí se dříve prosadil jako rektor Masarykovy univerzity v Brně a v čele Občanských demokratů stojí téměř osm let.

Švýcarská SRF se ve svém komentáři především soustřeďuje na předchozího premiéra Andreje Babiše, kterého představuje jako multimiliardáře Vyzdvihuje, že se stal terčem vyšetřovatelů. Rovněž rakouské sdělovací prostředky věnují pozornost naší politické scéně. Novým českým premiérem je liberálně-konzervativní Petr Fiala, který složil v neděli slib a chce "brzy sestavit stabilní vládu", přináší informaci vídeňský liberální list Der Standard. Korona pozitivní prezident Miloš Zeman strávil ceremoniál za plastovou zdí a v neobvyklém ceremoniálu jmenoval novým šéfem vlády konzervativce Petra Fialu, konstatuje list. Z invalidního vozíku tak v neděli oficiálně uvedl do úřadu premiéra šéfa středopravé aliance Spolu na ceremoniálu na svém sídle, zámku Lány.

 

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.