Německo doufá v Bidena

Kancléřka uvedla, že se těší na spolupráci s novým prezidentem a označila transatlantické přátelství za nenahraditelné. „Gratuluji, že Američané se rozhodli, že Joe Biden bude 46. prezidentem Spojených států amerických. Upřímně mu přeji hodně štěstí a úspěchů a také bych chtěla poblahopřát Kamale Harrisové, první zvolené viceprezidentce v historii vaší země. Těším se na spolupráci, protože naše transatlantické přátelství je nezbytné, pokud se máme vypořádat s hlavními výzvami naší doby,“ zdůraznila německá spolková kancléřka.
Spolkový ministr zahraničí Heiko Maas uvedl, že Německo se těší na spolupráci s příští administrativou a doufá v obnovení spolupráce. „Je dobré, že konečně existují jasná čísla. Těšíme se na spolupráci s příští vládou USA. Chceme investovat do naší spolupráce pro nový transatlantický začátek, novou dohodu.“, tweetoval Maas, který již dříve vyzýval k důvěře v demokratický proces USA, a to na základě Trumpových kontroverzních tvrzení o voličských a volebních podvodech. Několik dalších německých politiků ve svých vyjádřeních k výsledkům amerických prezidentských voleb uvádělo nové prezidentství jako klíč k nápravě problémových vztahů mezi Berlínem a Washingtonem a očekávají lepší vztahy i mezi Evropskou unii a USA.
Vicekancléř a spolkový ministr financí sociální demokrat Olaf Scholz napsal pro „Bild am Sonntag“, že na amerických volbách se ukázalo kam by to mohlo vést, kdyby bylo možné společnost rozdělit. V USA, ale, stejně tak i v Německu , lze pozorovat, že se někteří cítí jako občané druhé kategorie. Komunita může dlouhodobě dobře fungovat pouze pokud ji všichni budou chápat jako svůj společný zájem - od číšníka přes hasiče a divadelního ředitele po zkušeného pracovníka na montážní lince VW, vysvětlil Scholz.
Nedělní německý tisk se široce zabývá výsledky amerických voleb. FRANKFURTER ALLGEMEINE ZEITUNG poukazuje, že je stále více zřejmé, že úřadující prezident svou porážku nepřijme důstojně což nelze očekávat od muže, který nemá ve svém těle smysl pro čest. SÜDDEUTSCHE ZEITUNG dochází k závěru, že svět a sním Německo nesmí od zahraniční politiky prezidenta Bidena příliš očekávat. Mezinárodní vůle by ani neměla být v centru pozornosti Bidena. Musí se stát americkým prezidentem v pravém slova smyslu, který se postará o sociální konflikty, a koronou, která promění křik alespoň v rozhovor, který dokáže splétat nitky mezi lidmi různé barvy pleti. “ NÜRNBERGER ZEITUNG má podobný názor: "Bylo by naivní věřit, že s Bidenem bude mezi starým a novým světem svítat období nediferencovaných zájmů. V Berlíně by bylo dobré, kdyby nedovolil, aby po postoji, který je charakteristický pobouřením o Trumpových zvycích, následovala fáze veselé naivity ohledně nového muže v Bílém domě. Pro KÖLNER STADT-ANZEIGER je zřejmé z výsledku voleb, že Donald Trump nebyl nehodou v historii USA a téměř polovina voličů ho nadále považuje za představitele jinak smýšlející Ameriky. Přesto však Německo doufá v Bidena.
Komentáře
uvědomujete si, do jaké žumpy
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.