Německo doufá v Bidena

biden merkel
8.11.2020 14:49
Německá kancléřka Angela Merkelová patřila mezi první vlnu politiků, kteří napříč Německem a Evropskou unií, včetně britského premiéra Borise Johnsona, ocenili vítězství Joe Bidena jako krok vpřed v transatlantických vztazích.

Kancléřka uvedla, že se těší na spolupráci s novým   prezidentem a označila transatlantické přátelství za nenahraditelné. „Gratuluji, že Američané se rozhodli, že Joe Biden bude 46. prezidentem Spojených států amerických. Upřímně mu přeji hodně štěstí a úspěchů a také bych chtěla poblahopřát Kamale Harrisové, první zvolené viceprezidentce v historii vaší země. Těším se na spolupráci, protože naše transatlantické přátelství je nezbytné, pokud se máme vypořádat s hlavními výzvami naší doby,“ zdůraznila německá spolková kancléřka.

Spolkový ministr zahraničí Heiko Maas uvedl, že Německo se těší na spolupráci s příští administrativou a doufá v obnovení spolupráce. „Je dobré, že konečně existují jasná čísla. Těšíme se na spolupráci s příští vládou USA. Chceme investovat do naší spolupráce pro nový transatlantický začátek, novou dohodu.“,   tweetoval Maas, který  již dříve vyzýval k důvěře v demokratický proces USA, a to na základě Trumpových kontroverzních tvrzení o voličských a volebních podvodech. Několik dalších německých politiků ve svých vyjádřeních k výsledkům amerických prezidentských voleb  uvádělo nové prezidentství jako klíč k nápravě problémových vztahů mezi Berlínem a Washingtonem  a očekávají lepší vztahy i mezi Evropskou unii a USA.

Vicekancléř a spolkový ministr financí sociální demokrat Olaf Scholz napsal pro „Bild am Sonntag“, že na amerických volbách se ukázalo kam by to mohlo vést, kdyby bylo možné společnost rozdělit. V USA, ale, stejně tak i v Německu , lze pozorovat, že se někteří cítí jako občané druhé kategorie. Komunita může dlouhodobě dobře fungovat  pouze pokud ji všichni budou chápat jako svůj společný zájem - od číšníka přes hasiče a divadelního ředitele po zkušeného pracovníka na montážní lince VW, vysvětlil Scholz.

Nedělní německý tisk se široce zabývá výsledky amerických voleb. FRANKFURTER ALLGEMEINE ZEITUNG poukazuje, že je stále více zřejmé, že úřadující prezident svou porážku nepřijme důstojně což nelze očekávat od muže, který nemá ve svém těle smysl pro čest.  SÜDDEUTSCHE ZEITUNG dochází k závěru, že svět a sním Německo nesmí od zahraniční politiky prezidenta Bidena příliš očekávat. Mezinárodní vůle by ani neměla být v centru pozornosti Bidena. Musí se stát americkým prezidentem v pravém slova smyslu, který se postará o sociální konflikty, a koronou, která promění křik alespoň v rozhovor, který dokáže splétat nitky mezi lidmi různé barvy pleti. “ NÜRNBERGER ZEITUNG má podobný názor: "Bylo by naivní věřit, že s Bidenem bude mezi starým a novým světem svítat období nediferencovaných zájmů. V Berlíně by bylo dobré, kdyby nedovolil, aby po postoji, který je charakteristický  pobouřením o Trumpových zvycích, následovala fáze veselé naivity ohledně nového muže v Bílém domě. Pro KÖLNER STADT-ANZEIGER je zřejmé z výsledku voleb,  že Donald Trump nebyl  nehodou v historii USA a téměř polovina voličů ho nadále považuje za představitele jinak smýšlející Ameriky. Přesto však  Německo doufá v Bidena.Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

opatovice328

uvědomujete si, do jaké žumpy

uvědomujete si, do jaké žumpy jsme to po roce 1989 spadli? Okupaci Německa americkou armádou nazývá Merkelova přátelstvím, no fuj, to mi připomíná E. Moravce. To jako ne, že bych se Němců zastával, ale na místě Merkelové bych alespoň držel hu.., a vůbec Merkelové nevadí žádné podvody v hlasování v USA. To bylo řečí o Bělorusku a o sankcích atd. Proč mají vůbec ovčané chodit o něčem hlasovat, když je to tak snadné podvést ty výsledky hlasování? Od začátku to bylo jasné, jak to bude s tím korespondenčním hlasováním, vždyť jsme přece už zažili dvě hlasování v Rakousku a špatně zalepené obálky. A pojede to dále, příští rok čekají podvody i naši zemi, už na to mají zelenou od velkého bratra ze zámoří. At´žije svoboda, demokracie a lidská kráva.