Německo ponechává v platnosti přísná opatření

rouška německo
26.11.2020 11:36
Po sedm hodin trvající videokonferenci se v pozdních středečních večerních hodinách dohodla kancléřka Angela Merkelová s šestnácti šéfy spolkových zemí na dalším postupu vůči pandemii Covid-19. Aby byla zvládnuta, jsou soukromá setkání s přáteli, příbuznými a známými nadále omezena, nyní maximálně na pět lidí a jednu další domácnost. Nařízení se nevztahuje na děti do 14 let. Přísná omezení však budou o Vánocích a na Nový rok poněkud uvolněna, takže od 23. prosince do 1. ledna se smí setkávat maximálně deset lidí.

Na přelomu roku se doporučuje vyhnout se novoročním ohňostrojům a na  veřejných místech jsou zakázány, což  zabrání vytváření větších skupin. Místní úřady by měly určit náměstí a ulice, na které  se toto nařízení vztahuje.

Současně bylo rozhodnuto, že s částečné    uzavření  restaurací, divadel, fitness studií a zařízení pro volný čas bude prodlouženo do 20. prosince. Požadavek na roušky bude rozšířen a bude  platit také před maloobchodními prodejnami a na parkovištích. Obyvatelstvo je vyzváno, aby pokud možno uskutečňovalo vánoční nákupy během týdne.  Na pracovišti by se měla používat ochrana úst a nosu a v obchodech je třeba zajistit, aby na 25 metrů čtverečních prodejní plochy nebyl více než jeden zákazník.

Vzhledem k trvale vysokému počtu nakažených  Merkelová vyzvala k dalšímu zvýšenému úsilí v boji proti pandemii, protože podmínky platné od začátku listopadu vedly zatím pouze k částečnému úspěchu. Bylo přitom dosaženo shody že současná omezení musí  platit nejméně do začátku ledna.  O případných tzv.  rozdělených skupinách doma a ve škole se bude i nadále rozhodovat na místě, v závislosti na regionálních počtech  nemocných.

Současně německá spolková vláda chce přesvědčit, aby do poloviny ledna Evropská unie zabránila lyžařské turistice v Evropě. Proto byli občané  vyzváni, aby opustili od všech nepodstatných profesionálních a soukromých cest, zejména turistickým do zahraničí.

Kancléřka Merkelová bude informovat Spolkový sněm o středečních jednáních zvláštním vládním prohlášením.

Evropská komise již dříve uvedla, že  však zůstane mimo tuto debatu   o délce lyžařské sezóny   a že to bude určeno v členských státech, nikoli na úrovni EU. Každý členský stát sám rozhodne o vhodné rovnováze mezi žádoucí svobodou a omezeními nezbytnými pro zdravotní politiku. Dvacet  sedm unijních zemí v této souvislosti spolupracuje s orgány EU na co nejrychlejším zvládnutí pandemie   prostřednictvím koordinovaných opatření a na rozhodujícím snížení počtu infekcí v současné druhé vlně. Ať už se jedná o zavírání restaurací nebo škol nebo omezení sportu či  cestovního ruchu: Podle právních předpisů EU je to odpovědností vlád jednotlivých států a parlamentů, jak se rozhodnou. Evropská unie nemá žádnou lyžařskou kompetenci a nemůže a nechce zde nic zakazovat, oznámil   její zástupce pro tyto otázky ve Vídni. Evropská komise se  především zaměřuje na poskytování co nejlepší podpory členským státům v boji proti pandemii, podporu koordinace a spolupráce mezi členskými státy ve prospěch evropských občanů a zajištění přístupu k vakcínám proti  korono viru.Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.