Německo prodlužuje lockdown o další měsíc

rouška německo
11.2.2021 09:26
Německá spolková kancléřka Angela Merkelová prosadila po několika hodinách trvající video konferenci se šéfy vlád 16 spolkových zemí prodloužení lockdownu, který bude zatím platit do 7. března. Kadeřníci mohou od začátku příštího měsíce znovu otevřít své provozovny, pokud budou přísně dodržovat hygienické požadavky. Pokud jde o školy a mateřské školky, nebude existovat celostátní jednotná regulace, když bylo dosaženo shody, že o tom rozhodnou jednotlivé spolkové země v rámci své školské suverenity.

Na tiskové konferenci po summitu kancléřka Merkelová zdůraznila, že pokud přijatá přísná opatření budou dodržována a tak zajistí stabilní sedmidenní výskyt maximálně 35 nových infekcí na 100 000 obyvatel, pak by měly být schopny znovuotevřít maloobchod a zprovoznit muzea, galerie i podniky poskytující služby přátelské k tělu. Přijatý dokument zdůrazňuje, že tyto kroky musí být prováděny opatrně na pozadí virových mutantů. Nesmí dojít k riziku úspěšného zadržení procesu infekce obnoveným exponenciálním růstem počtu případů. Nikomu by nepomohlo, kdyby příliš rychlé otevírání vyžadovalo nakonec rozsáhlá omezení veřejného života, protože proces infekce se znovu zrychluje, uvádí přijatý dokument. Čas do poloviny března je proto existenční, prohlásila Merkelová a varovala před nebezpečím, které představují virové mutace pro další vývoj pandemie v Německu. Pro modelování nadcházející fáze rozhodne, zda mutované koronavirové viry nezískají převahu, protože existuje riziko třetí vlny, kterému musí politická opatření čelit.

Konference konstatovala, že rozhodujícím nástrojem v boji proti pandemii je dodržování hygienických zásad a omezení mobility obyvatelstva. Nošení respirátorů významně snižuje výskyt infekcí a proto se důrazně doporučují ve všech situacích, kde jsou dva nebo více lidí. U učitelů s ohledem na nadcházející otevírání škol by měla být zkontrolována jejich zdravotní způsobilost. Bude to jasný signál, že výchovná centra a školy denní péče jsou pro nás prioritně důležité a že učitelé obdrží první očkování ještě před letními prázdninami. Máme zvláštní povinnost tyto zaměstnance chránit, zdůraznila kancléřka a proto musí spolkové ministerstvo zdravotnictví odpovídajícím způsobem upravit vyhlášku o očkování.

V současné době probíhá očkování lidí nad 80 let, zaměstnanců a obyvatel v pečovatelských domech a zdravotnických pracovníků ohrožených s nejvyšším rizikem infekce. Cílem je dokončit očkování v této skupině na konci března a pak by mohla následovat druhá prioritní skupina nad 60 let. Několik spolkových zemí již plánuje konkrétní kroky.

Hessenský premiér Volker Bouffier oznámil, že základní školy a 5. a 6. ročník budou od 22. února otevřeny pro alternativní výuku. Také v Berlíně mají základní školy od stejného dne postupně znovu zahájit výuku a rovněž v Severním Porýní-Vestfálsku je plánováno také postupné znovuotevření škol. Německé sdružení učitelů ve svém prohlášení konstatuje, že je nutno konečně skončit se samostatným úsilím jednotlivých spolkových zemí v oblasti školství. Oslabují přijímání jednotných rozhodnutí pro celý stát a posilují tak nejistotu studentů a učitelů. Svaz potravinářských zařízení a restaurací varuje před šíření mutací korona viru a nedoporučuje proto příliš rychlé otevření gastro podniků a hotelů, protože ochrana zdraví zaměstnanců je prioritou.

Na prodloužení locktownu opozice v Bundestagu reaguje ostrou kritikou. Místopředseda liberálních Svobodných Wolfgang Kubicki prohlásil, že obyvatelstvo, které očekávalo jasné perspektivy je tímto vládním rozhodnutím trpce zklamáno. Předsedkyně parlamentní frakce Alternativy pro Německo Alice Weidelová označila rozhodnutí za fatální, které způsobí nedozírné škody.

Příští summit kancléřky se šéfy vlád spolkových zemí se bude konat ve středu 3. března.Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.