Německý parlament schválil protivirová opatření, policie zasáhla proti demonstrantům

corona rebel
19.11.2020 11:15
Nová verze zákona o ochraně před infekcemi, která urychleně prošla ve středu oběma parlamentními komorami - Bundestagem a Bundesratem - má za hlavní cíl nahradit zatímní vládní nařízení v boji proti pandemii a vytvořit tak větší právní jistotu. Soudy totiž zrušily individuální opatření v několika spolkových zemích včetně zákazu ubytování a nošení roušek s odůvodněním, že jde o nepřiměřené a nedostatečně zdůvodněné zásahy do práv lidí.

Stále větší kritiku vyvolala i skutečnost, že  kancléřka spolu se šéfy spolkových zemí se  dohodla na omezeních během koronavirové krize   pouhou vyhláškou. Parlamenty zemí měly pocit, že jsou tak vynechány z rozhodování a vlády   se opírají o obecná ustanovení spolkového zákona o ochraně před infekcí, který ale takovou rozsáhlou pandemii nepředpokládal. Nyní byla do nového odstavce zákona  vložena přesnější  specifikace a vyjmenována   opatření od požadavku nošení  roušek, omezení kontaktů až po uzavírání obchodů  a společenských zařízení včetně škol. Opozice si ale přesto nemyslí, že spolková vláda tím prosadila dobrý postup.

Zelení zaujali relativně opatrný postoj,  naproti tomu strana Levice, liberální Svobodní a Alternativa pro Německo  jasně formulovaly svou kritiku. Odmítli hlasováním souhlasit a pochybují, že to vůbec povede k jasnému právnímu základu. Nový zákon  spíše pokračuje v koncentraci rozhodovací moci velké koalice, postěžovala si šéfka strany Levice Katja Kippingová s tím,  že  parlament  zůstal zase mimo. Šéf liberálů Christian Lindner považuje zásah do základních práv podle zákona o ochraně infekcí za  nezměněný a   nadále ústavně sporný.

Velká koalice naopak vyslovila s novým zákonem velkou spokojenost.  Křesťanský unionista Ralph Brinkhaus  prohlásil, že jsou nyní splněny předpoklady, aby bylo možné na   pandemii reagovat přiměřeně a pružně.  Koaliční sociálně demokratický  partner plně podpořil novou verzí zákona o ochraně před infekcí, protože zvýší důvěru lidí v zaváděná protikoronavirová opatření,  zdůraznil její  mluvčí  Johannes Fechner. Nyní je jasně stanoveno, že všechny vyhlášky na ochranu před pandemií budou časově omezené a musí být oprávněné.

Projednávání zákona bylo doprovázeno demonstracemi v berlínské vládní čtvrti, která  byla policejně rozpuštěna pro porušení předpisů, zejména nedodržování nošení roušek, rozestupů a počtu shromážděných osob. Protože tisíce demonstrantů odmítli své setkání rozpustit, použila policie vodní děla na jejich rozehnání. Došlo k různým potyčkám a na tři sta lidí bylo  zadrženo. Ministerstvo vnitra zakázalo demonstrace přímo před budovou Bundestagu  a dva tisíce  policistů proto  tuto oblast rozsáhle uzavřelo poté, co až i v budově parlamentu byli napadáni zákonodárci souhlasící se zákonem.

Představitel sociálních demokratů Carsten Schneider  kritizoval takovou povahu  protestů. Právo nesouhlasit  je samozřejmě nesporné, ale každý by měl přemýšlet o tom, zdali demonstrovat s pravicovým extremisty a chuligány.  Pobouřen byl především tím, že zákon je srovnáván se  zmocňovacími zákony nacistů z roku 1933. Rozhodně se postavil proti pokusům paralyzovat parlamentní operace prostřednictvím demonstrací, hromadných e-mailů a sériových telefonních vyhrůžek.

Parlamentní mluvčí Společenství 90/Zelení Katrin Göring-Eckardtová byla pobouřena, že odpůrci skandovali „Jsme lidé“. Byla to urážka každého, kdo bojoval za demokracii pod tímto heslem v roce 1989, napsala na Twitteru. Vždyť hlavním cílem této změny je legálně podpořit opatření k boji proti pandemii s větší právní jistotou.

Zákon vstoupil dnešním dnem v platnost poté, co byl podepsán spolkovým prezidentem Frank-Walterem Steinmeierem a zveřejněn v spolkovém úředním listu.

 

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.