Německý ústavní soud zastavil podpis unijního Fondu obnovy

soudcovské kladívko
28.3.2021 15:44
Německý Ústavní soud v Karlsruhe v pátek uvedl, že německý prezident nemůže podepsat zákon ratifikující Fond obnovy Evropské unie, dokud nebude přezkoumána naléhavá žádost proti účasti Německa ve fondu.

Tento týden obě komory německého parlamentu ratifikovaly Rekonstrukční fond. Spolkový sněm přijal ve čtvrtek ratifikační zákon s neobvykle velkou většinou - téměř 75% hlasů. V pátek následovalo přijetí v horní komoře – Spolkové radě. Nyní musí zákon, aby byl platný, podepsat prezident Frank-Walter Steinmeier. To však zastavil Ústavní soud.

Jeho mluvčí uvedl, že proti Fondu pro obnovu bylo podáno odvolání. „Dnes byl podán naléhavý návrh a ústavní stížnost,“ řekl v pátek. Podle oponentů plánu, skupiny profesorů ekonomie, Evropská unie porušuje evropské smlouvy tím, že dává unii možnost zadlužovat se. Smlouvy podle nich umožňují EU financovat její rozpočet pouze z „vlastních zdrojů“, zatímco dluhy nejsou vlastními zdroji, ale „dluhovým kapitálem“. Odpůrci půjček v EU jsou znepokojeni sdružováním dluhů a „plýtváním, neúčinností a zneužíváním“ peněz z půjček.

Ústavní soud nemá žádné časové omezení pro vyřízení stížnosti, ale sdělovací prostředky uvedly, že rozhodnutí by mohlo padnout do třech měsíců.

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.