Orbán se v únoru setká „někde v Rusku“ s Putinem

orban putin
4.1.2022 12:27
„Premiér Viktor Orbán se začátkem února setká s prezidentem Vladimirem Putinem, přípravy už probíhají. Rádi bychom i v roce 2022 viděli nějaké milníky v našich vztazích,“ uvedl maďarský ministr zahraničních věcí Péter Szijjártó.

Podle včerejšího vyjádření Orbána se jeho schůzka s Putinem uskuteční „někde v Rusku“. Jak zdůraznil, maďarská vláda usiluje o normální vztahy s Ruskem a v otázce rusko-ukrajinského konfliktu zohledňuje dva úhly pohledu: polský a unijní.

Orbánova setkání s Putinem se konala pravidelně, obvykle každý rok, i když v letech 2020 a 2021 taková setkání nebyla, což bylo vysvětleno pandemií koronaviru. Poslední setkání se uskutečnilo 30. října 2019 v Budapešti.

Informoval také, že v roce 2022 vstoupí do realizační fáze projekt výstavby nových reaktorů v jaderné elektrárně Paks, továrna na vakcíny v Debrecínu bude v tomto připravena na výrobu ruské vakcíny Sputnik V a bude pokračovat bilaterální spolupráce v oblasti vesmírných technologií. Současně ministr uvedl, že na ruský trh se začnou vyvážet i nové maďarské potravinářské produkty.

Szijjártó minulý týden v Moskvě od ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova převzal Řád přátelství za rozvoj bilaterálních vztahů. V té souvislosti mimo jiné uvedl, že uplynulý rok byl pro maďarsko-ruské přátelství nejplodnějším.

 

Ilustrační fotoKomentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.