Paní „fuck EU“ prý bude třetí osobou diplomacie USA

nuland majdan
6.1.2021 15:50
Joe Biden plánuje podle informací agentury Reuters dosadit na jedno z nejdůležitějších míst Státního departmentu Victorii Nuland, která již v minulosti za prezidentury Baracka Obamy na ministerstvu zahraničí působila jako šéfová oddělení pro Evropu a Euroasii. Nyní by údajně měla být zástupkyní ministra zahraničí pro politické záležitosti a prakticky tedy třetí osobou na ministerstvu.

Victorie Nuland  se  smutně „proslavila“  na počátku února  2014, když se na veřejnost dostal zvukový záznam jejího telefonického rozhovoru s tehdejším americkým velvyslancem na Ukrajině Geoffreyem Pyattem o obsazení vládních funkcí v Kyjevě po státním převratu. V rozhovoru, uskutečněném pravděpodobně 26. ledna 2014, podpořila prosazení Arsenije Jaceňuka do premiérského postu a současně naopak odmítala vládní angažmá jiných tváří tzv. majdanu – Vitalije Klička a Oleha Tjahnyboka. V jistém momentu rozhovoru potom Nulandová řekla velvyslanci „fuck EU“, což bylo vzato jako odmítnutí názorů Bruselu v této otázce.  Velvyslanec Pyatt na to odpověděl: „samozřejmě“. Později se svým protějškům v unii za svá slova americká diplomatka omluvila a tím fakticky přiznala autentičnost záznamu.

Nuland je rovněž autorkou výroku, že „od roku 1991 USA investovaly 5 miliard dolarů do promoce demokracie na Ukrajině“. Slova zazněla v dubnu 2014, již po svržení prezidenta Viktora Janukovyče, a jsou vnímána jako chlubení se vytvořením podmínek  pro státní převrat, někdy nazývaný jako revoluce snajprů,  na Ukrajině.

 

Foto: V. Nulland (s plastovým sáčkem v ruce) v Kyjevě v roce 2014.Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.