Plot proti migrantům na hranici Řecka a Turecka

recko turecko plot twitter
23.8.2021 08:25
Řecko kvůli očekávanému přílivu ilegálních imigrantů z Afghánistánu nainstalovalo na hranici s Tureckem 40 km dlouhý plot a monitorovací systém. Na začátku tohoto týdne řecký ministr pro migraci oznámil, že „Řecko se nechce stát bránou do Evropské unie pro Afghánce prchající před eskalací konfliktu ve své zemi“.

Nemůžeme pasivně čekat na možný příliv migrantů, řekl nyní podle sdělovacích prostředků řecký ministr pro ochranu občanů  Michalis Chrisochoidis. „Naše hranice zůstanou nedotknutelné,“ dodal. Hovořil tak v souvislosti s dokončením 40 km plotu, který Řecko postavilo na hranicích s Tureckem. Řecké služby také na hranici nainstalovaly nový sledovací systém.

Chrisochoidisova prohlášení přišla v době, kdy Turecko vyzvalo evropské země k převzetí odpovědnosti za afghánské migranty. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v projevu vysílaném všemi tureckými televizemi uvedl, že „Turecko není a nebude evropským skladem uprchlíků. Nemá žádný takový závazek.“ a současně prohlásil, že „Evropa nemůže řešit problém s migranty tím, že uzavře své hranice.“

Připomeňme, že v  roce 2015 bylo Řecko jednou z těch zemí Evropské unie, které bylynejvíce zasaženy migrační krizí. Na řecké ostrovy tenkrát pronikl téměř milion lidí zejména ze Sýrie, Iráku a Afghánistánu. Turecko později napomáhalo migraci o Řecka pozemní cestou, převáželo je na hranici a pomáhalo v jejím překročení. Řecko muselo k překonání krize nasadit policejní i armádní síly.

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.