Polská levice v Evropském parlamentu je v rozkladu

leszek miller 17
13.1.2021 13:40
Společnou delegaci v Evropském parlamentu údajně vytvořili poslanci stran Jaro a Svazu demokratické levice. Oznámil to předseda strany Jaro a europoslanec Robert Biedroń, který se stal předsedou uskupení s názvem Nová levice. Delegace má být součástí Pokrokového spojenectví socialistů a demokratů (S & D), sociálně-demokratické skupiny Evropského parlamentu, a právě Biedroń se má stát jeho místopředsedou.

Mimo tuto skupinu však zůstává taková výrazná osobnost jako je bývalý premiér (který Polsko přivedl do unie) a bývalý předseda Svazu demokratické levice Leszek Miller, který vyjádření Biedroně o jeho zapojení označil za manipulaci. Podobně do delegace Nové levice nevstoupili bývalí levicoví premiéři Marek Belka a Włodzimierz Cimoszewicz.

Nový „lídr“ polských levicových poslanců tvrdí, že vytvoření delegace „Nové levice“ v Evropském parlamentu je přirozeným krokem v souvislosti se spojením stran na domácí politické scéně.

Toto spojení je však velmi diskutabilní, protože změnu stanov Svazu demokratické levice, která měla umožnit spojení se stranou Jaro, od jejího přijetí v prosinci 2019 nebyla soudem zapsána. Mnoho členů, mimo jiné Leszek Miller, a územních organizací ne bezdůvodně tvrdí, že změny proběhly v rozporu se stanovami strany.

Odstavení Millera v Evropském parlamentu je pro řadu lidí spojených se Svazem demokratické levice potvrzením osobních ambicí Roberta Biedroně, jehož nízký politický potenciál se ukázal v prezidentských volbách. Kritika vlastního předsedy zazněla ovšem i z řad členů strany Jaro, když někteří čelní funkcionáři stranu opustili s odůvodněním, že její rozhodnutí jsou přijímána na sexuálních dýcháncích. Tak měl být na přední místo kandidátky do polského parlamentu prosazen třeba partner předsedy Krzysztof Śmiszek.

 

Foto: Bývalý polský premiér, bývalý předseda SLD a dnes europoslanec Lszek Miller.Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.