Polsko chrání hranici EU

hranice belorusko
12.10.2021 15:16
Polská Hraniční stráž včera oznámila, že za posledních 24 hodin zabránila 605 pokusům o ilegální překročení hranice s Běloruskem. Zadržela při tom 13 nelegálních migrantů, všichni jsou občany Sýrie. Kromě toho bylo zadrženo 8 pašeráků migrantů, občany Iráku, Německa, Turecka, Ukrajiny, Sýrie a Polska.

Připomeňme, že od srpna polští pohraničníci znemožnili ilegální vstup na území Evropské unie více než 16 tisícům migrantů, přičemž jen od počátku tohoto měsíce má jít o 5 tisíc lidí.  V detenčních  střediscích  bylo umístěno více než 1,5 tisíce migrantů, převážně z Iráku a Sýrie, ale také z některých států Afriky.

Od 2 září byl při hranici s Běloruskem vyhlášen na 30 dnů a později dekretem prezidenta Andrzeje Dudy na návrh vlády prodloužen o dalších 60 dnů.  Polské orgány zatím vybudovaly asi 150 km provizorního ochranného plotu. V nejbližších dnech by potom měl být předložen vládní návrh na stavbu ochranné zdi na hranici s Běloruskem. Vláda na její výstavbu vyčlenila 500 milionů zlotých do poloviny roku 2022.

Takové opatření se zdá nezbytné, protože v překonání jednoduché zábrany a ilegálním překročení hranice pomáhají migrantům technikou jednak běloruské bezpečnostní složky a z polské strany skupiny levicových aktivistů.

Hraniční stráž publikovala také video záběry, na kterých migranti násilně  pokřikují „Germany“. Zadržení migranti deklarují, že nechtějí zůstat v Polsku, ale směřují do Německa nebo Velké Británie.  Hraniční stráž ostatně  zadržela občana Německa, který od hranice odvážel 19 migrantů, kteří oznamovali, že nechtějí v Polsku žádat o ochranu.

Připomeňme, že v podobné situaci s migranty, byť zřetelně méně intenzivní, je také Litva.

 

Foto: Migranti se na běloruské straně připravují k hromadnému útoku na hranici s PolskemKomentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.