Prof. Avineri: Polsko bylo partnerem Hitlera v jeho agresi

přehlídka k obszaení těšínska ve varšavě
16.2.2020 21:13
Izraelský politolog a filozof prof. Shlomo Avineri v izraelském deníku „Haaretz” uvedl, že „Polsko nebylo spojencem Hitlera, ale partnerem v jeho agresi”. Ocenil tak obsazení českého Těšínska Poláky v roce 1938. Je to „špinavá skvrna na polské politice“, konstatoval.

Profesor  také říká, že polský konspirační stát, který působil pod vedením emigrační  vlády v Londýně,  nevedl proti Němcům významnější operace odporu.  Podzemní Zemská armáda  podle jeho vyjádření např. nepodpořila Židy v průběhu povstání ve Varšavském ghettu v roce 1943.  Polská konspirace prý vystoupila  až ve chvíli, kdy se Rudá armáda blížila Varšavě a důvodem byla snaha o vlastní osvobození hlavního města, nepřipustit tuto roli sovětským vojákům.  Jednoznačně prof. Avineri vyjádřil názor, že nejsou žádné pochybnosti o roli Sovětského svazu při porážce nacistického Německa. Vyslovil se také k paktu Ribbentrop-Molotov, který vedl  k dvojí agresi proti Polsku, ale je prý zapotřebí se na něj dívat v širším kontextu a rovněž v souvislostech s předválečnou politikou Polska. Dodejme, že vcelu pochopitelně se se tvrzení prof. Shlomo Avineriho setkala v Polsku s velmi kritickou a zpochybňující odezvou.

 

Foto: Stisk rukou polského maršála Edwarda Rydz-Śmigłyho a německého atašé v Polsku plukovníka Bogislava von Studnitze v Den nezávislosti ve Varšavě dne 11. listopadu 1938 na přehlídce, která se konala jako oslava říjnového obsazení českého Těšínska.

 

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.