Rady pro zimu na Ukrajině (možná nejen)

21.9.2022 08:01
Navzdory ujištění ukrajinského premiéra Denyse Šmyhala o dostatečných zásobách plynu a uhlí před topnou sezónou, může být zima obtížná. Na portálu „vesti.ua“ experti na přežití Ukrajincům radí, jak se na zimu připravit, aby lidé přežili chlad s minimálními ztrátami.

Portál zveřejňuje pět věcí z minimálního souboru, které mohou zachránit život:

Na prvním místě se uvádí spacák pro teploty do minus 20 °С. Ty už jsou ovšem na Ukrajině téměř vyprodány a tak reálně je možné je získat v internetových obchodech, např. na Amazonu. Druhým doporučením je stan postavený v bytě uprostřed místnosti a přikrytý dekami. Vhodný je elektrický přímotop. Elektřina, i když s výpadky, pravděpodobně bude. Také v těchto případech začíná prý být v obchodech nedostatek.

Potřebná je i dostatečná zásoba masových konzerv je další radou, přibližně 30 kg – při konzumaci asi 300 gramů denně je to dost na 100 zimních dnů. Dalším předpokladem přežití je zásoba vody - ideálně 100 litrů, stačí na celou zimu, pokud dojde na poruchu rozvodů.

Autor říká, že v lepším případě doma zůstane pár zbytečností, ale v horším vývoji situace může podobná příprava zachránit život.

Rady se nemusí týkat jen Ukrajiny, využít je mohou i v jiných zemích. A snad ještě experti mohli připojit radu předsedkyně české Poslanecké sněmovny Adamové-Pekarové, aby si lidé pletli svetry a v případě zimy je na sobě vrstvili.

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.