Rakousko zasáhla pandemie neočkovaných

rakousko vlajka očkování
22.10.2021 09:09
Počet rakouských spolkových zemí označených červeně se ztrojnásobil, když ve čtvrtek se k Solnohradsku připojilo Dolní a Horní Rakousko. Mají rizikové číslo nad 100 infikovaných na sto tisíc obyvatel, což je hranice pro velmi vysoké riziko nákazy. Vyplývá to z pracovního dokumentu komise, která konstatuje, že pokud se bude držet tohoto rizikového čísla Vídeň, Tyrolsko a Vorarlbersko, také brzy sklouznou zpět a to ze žluté na oranžovou.

Pouze Burgenlandsko má stále hodnotu 44,3, což představuje střední riziko. S 50,3 je Vídeň jen těsně nad hranicí středního rizika. Vývoj za posledních 14 dní byl tak negativní a pouze ve Vídni, kde už týdny platí přísnější pravidla než na příklad v Německu, je situace stabilní. Všude jinde počet infekcí roste, přičemž Tyrolsko s plus 40 procenty a Dolní Rakousko s plus 34 procenty vykazují obzvláště nepříznivý vývoj.

Nový spolkový kancléř Alexander Schallenberg to označil za „pandemii neočkovaných“ a svolal společné zasedání ministra zdravotnictví se zemskými hejtmany. Prohlásil, že budou přijata rozhodná protiopatření a nelze nic vyloučit. Vídeň již oznámila, že přísná pravidla se prodlužují do konce listopadu.

Křivka infekce směřuje strmě nahoru a poprvé od jara bylo za jeden den zaznamenáno více než 3 000 nových infekcí. Počet obsazených lůžek intenzivní péče je sice stále stabilní na nízké úrovni, ale v posledních dnech došlo také ke znatelnému nárůstu počtu hospitalizovaných.

Rakouská spolková vláda se proto rozhodla, že bude následovat příklad Itálie, že budou muset tamní pracovníci prokázat, že byli očkováni, uzdraveni nebo testováni. Od 1. listopadu bude toto pravidlo - tzv. 3G - platit na všech pracovištích a nedodržení bude mít za následek pokuty. Zaměstnanci musí prokázat, že byli očkováni, pravidelně testováni nebo se zotavili z Covid-19. Důkazy jsou vyžadovány všude tam, kde nelze vyloučit fyzický kontakt s ostatními, například v kanceláři nebo jídelně.

„Nemluvíme o domácí kanceláři, nočním hlídači nebo řidiči kamionu,“ řekl ministr zdravotnictví za Zelené Wolfgang Mückstein po jednání spolkové vlády. Zdravotní orgány budou kontrolovat dodržování nového pravidla náhodnými vzorky. Pokud neexistují důkazy dodržování 3G, hrozí správní sankce 500 eur pro zaměstnance a 3600 eur pro zaměstnavatele, řekl ministr práce Martin Kocher. Takovým sankcím lze předejít interními dohodami a možností home office. 

Očkovací průkaz Covid je předpokladem pro návštěvy restaurací, muzeí a tělocvičen. Ministr zdravotnictví Mückstein hovořil o dalším ochranném mechanismu proti koronaviru. „Nemůže se stát, že se budeme muset v práci vystavit riziku koronové infekce,“ řekl.

Pro zákazníky je ale i nadále povinné nosit roušku na místech k pokrytí základních potřeb – například v supermarketech, lékárnách a na poště. To za situace, kdy zatím téměř čtyřicet procent lidí v Rakousku nemá plnou ochranu očkováním proti Covid-19.Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.