Rakousko zostřuje opatření proti koronaviru

rakousko covid
18.9.2020 09:34
Na mimořádné tiskové konferenci rakouské spolkové vlády její kancléř Sebastian Kurz oznámil že od pondělí se zostřují protivirová opatření. Děje se tak proto, že počet nakažených koronavirem v poslední době prudce vzrostl, obdobně jako u nás.

Jak Kurz uvedl,  infekce se v minulosti vyskytovala hlavně uvnitř a v soukromých kontaktech. Zdůraznil, že došlo k zdvojnásobení počtu nově infikovaných lidí  a  jejich počet v celém Rakousku roste. Ve srovnání s předchozími 24 hodinami bylo ve čtvrtek v 11:00 v Rakousku hlášeno celkem 876 nových případů koronaviru. Postiženo je zejména Tyrolsko, Vídeň a Vorarlbersko .      

Vláda se v poslední době opět dostává pod rostoucí kritiku, protože na virovém semaforu   nejsou stanovena automatická opatření pro jeho určité barvy. Spolkový ministr zdravotnictví za Zelené Rudolf Anschober na tiskové konferenci uvedl, že v současné době se provádí testy více než kdy dříve a  15 000 jich je provedeno do 24 hodin. Nárůst hospitalizace pacientů s koronavirem však musí vzbuzovat obavu přesto, že počet hospitalizovaných pacientů během léta poklesl.   

Tři hlavní body vyhlášených opatření od pondělí jsou, že všechny soukromé  oslavy jsou omezeny na deset účastníků. Pro domácnosti je to jen doporučení. Pohřby a náboženské události jsou vyloučeny, ale nikoli svatby nebo obdobné slavnosti. V  stravovacích zařízeních je povoleno maximálně deset lidí u jednoho stolu, jídlo a pití jsou povoleny pouze vsedě, bar je zakázán. Uzavírací hodina od 1.00 bude platit i pro uzavřené společnosti.

Od pondělí je třeba ochranné roušky nosit i v otevřených prostorách na trzích a veletrzích. V restauracích pak se vztahují také na  hosty, pokud nesedí u stolu. Podle spolkové ministryně kultury za lidovce Susanne Raabové  byla přijata zvláštní opatření pro bohoslužby a náboženská společenství, která by církve měly provádět dobrovolně. Je však nutno nosit roušky,  třeba zajistit dezinfekční prostředky a omezit zpěv. Kromě toho musí být mezi věřícími zajištěna minimální vzdálenost nejméně jeden metr, nikoliv však pokud to vyžaduje provádění náboženských úkonů například během přijímání Při venkovních bohoslužbách by všichni účastníci měli mít určeny místa.

Pravidla pro přidělená místa zůstávají platná v případě velkých profesionálních akcí, jako jsou fotbalové zápasy, na venkovní akce je povoleno 3000 diváků uvnitř 1500.  Tyto limity, platí i pro kulturní sektor - divadlo, opery, koncerty  uvedl vicekancléř a ministr sportu za Zelené Werner Kogler.

Za účelem uvolnění ekonomiky bude snížení DPH související s koronavirem prodlouženo do roku 2021, oznámil Kurz.  Koncept zimní turistiky měl být k dispozici příští týden. Zejména u spolkových zemí,  kde je v současné době relativně nízký počet infekcí, mají jedinečnou šanci, že  tam může probíhat zimní turistika, uvedl kancléř.  Lidovecký ministr vnitra Karl Nehammer zaručil dodržování nových předpisů a jejich porušení bude trestáno. Policie je prý připravena a  zesílí kontroly.

 Zákon o opatřeních proti Covid-19, který bude projednán v Národní radě příští týden a měl by  vstoupit v platnost začátkem října stanoví, že spolkové země mohou zavádět přísnější pravidla, rozšířit předpisy dle vlastní situace.

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.