Rakouští Svobodní chtějí svrhnout Kurzovu vládu

rakousko covid
21.12.2020 12:44
Pravicově populistická strana Svobodných (FPÖ) na probíhajícím zvláštním zasedání Národní rady chce vyslovit nedůvěru spolkové vládě, oznámil na nedělní tiskové konferenci předseda jejího parlamentního klubu Herbert Kickl. Hlavním podnětem je víkendové oznámení spolkového kancléře na zavedení dalších zpřísněných opatření v boji proti koronavirové pandemii, která vyvolala u „lidí zoufalství a frustraci z toho, co od nich vláda očekává“. Sám přitom odmítá nechat se testovat a očkovat proti viru a spolu s poslanci Svobodných nosit roušky. Členové koaliční vlády by nyní měli tak sami pociťovat „nejistotu a nepředvídatelnost situace“, kterou občan zažívá v současné pandemii.

Kickl přitom doufá v podporu ze strany opozičních sociálních demokratů (SPÖ) a liberální NEOS na vyslovení nedůvěry  celé spolkové vládě a naděje na její schválení.  Pokud jde o SPÖ, Kickl také doufá, že jí řízené spolkové země předloží stížnost na porušování základního zákona Ústavnímu soudu. Podle Svobodných hrozby „domácím vězením“, pokud se nezúčastníte hromadného testu, je „zbavením svobody  celé populace“.  Vláda jedná „stále více autoritářsky a totalitně“ s odpůrci   opatření jsou ostrakizováni . Vynucené současné testování  je podle Kickla přitom zcela  nevhodné, protože je náchylné k chybám.

Ministr zdravotnictví za  Zelené Rudolf Anschober zdůraznil téhož dne, že spolková vláda podle jeho názoru nepodcenila druhou vlnu pandemie Covid-19 a svědomitě se na   ní připravovala. . Dobře jsme odhadli, že podzim bude extrémně kritický a obtížný a také pak druhá vlna skutečně zasáhla celou Evropu neuvěřitelnou silou.  Rakousko  nezklamalo v boji proti pandemii a  pokud bychom selhali, byli bychom úplně v jiné situaci, protože druhá vlna má  mnohem silnější dynamiku a dopad než ta první, řekl Anschober . Díky třetímu lockdownu máme nyní šanci drasticky snížit infekci do poloviny příštího měsíce.

Na otázku, kdy se  Rakušané   vrátí ke svému obvyklému životu, řekl Anschober, že v průběhu příštího  roku , ale spíše ve druhé jeho polovině. Některá opatření do této doby jako například rouška, ta s námi budou nadéle, řekl spolkový ministr zdravotnictví.

 

           

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.