Řecko: Soud s pašeráky migrantů

řecko ostrovy migranti
19.11.2021 11:33
Soud s 24 osobami z neziskové humanitární organizace Emergency Response Center International (ERCI) na ostrově Lesbos v Řecku byl včera po zahájení odročen.

Obžalovaní jsou viněni z pašování lidí, špionáže a vyzrazení státního tajemství, za což jim podle  sdělovacích prostředků hrozí až osm let vězení.  Trestné činnosti se měli dopouštět v letech 2016 až  2018.  Závažné obvinění ze špionáže se týká rozhodnutí skupiny sledovat řeckou pobřežní stráž a rozhlasové kanály Frontex.  Obvinění také pomáhali ilegálním migrantům dostat se zejména na řecké ostrovy v Egejském moři.

Na lavici obžalovaných sedí cizinci i občané Řecka. Jednou z obviněných je jistá  Sarah Mardiniová, která se do Řecka dostala jako migrantka v roce 2015.  Společně se sestrou, plavkyní  Yusra Mardiniovou,  v průběhu cesty do Evropy zachránily 18 jiných migrantů, když potápějící loď dotáhly na bezpečné místo. V roce 2018 byla zadržena na ostrově Lesbos v souvislosti s prací pro  ERCI.

"Cítím vztek," řekl agentuře Reuters Sean Binder,   který se skupinou pracoval jako záchranářský potápěč. „Jsem naštvaný, že zákonný požadavek snažit se pomáhat lidem v nouzi na moři je právě teď kriminalizován. Jsem naštvaný, protože proti nám není jediný důkaz,"  uvedl.

Organizace Amnesty International a Human Rights Watch tvrdí, že cílem procesu je zastrašení jiných pracovníků nevládních organizací na podporu migrantů a obvinění nazvaly „politicky motivovanou fraškou“.  Evropský parlament v červnovém stanoviskuoznačil proces za   „největší případ  kriminalizace solidarity v Evropě“.

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.