Saakašvili ukončil hladovku

saakashvili kravata
22.11.2021 14:50
Podle gruzínské televize Pirveli byl v sobotu bývalý autoritářský prezident Michail Saakašvili převezen z vězeňské nemocnice do vojenského zdravotnického zařízení v Gori.

Mobilní jednotka intenzivní péče se Saakašviliim opustila Tbilisi v pátek večer. Na cestě do 90 km vzdáleného Gori  ho doprovázel  osobní lékař Nikoloz Kipshidze a   několik lékařů vězeňské služby. Vůz byl doprovázen konvojem vozů ministerstva vnitra a vězeňské služby ministerstva spravedlnosti.

Převozu předcházel čtvrteční incident, kdy Saakašvili v průběhu setkání zeslábl a na krátkou dobu ztratil vědomí.

V této chvíli Saakašviliho osobní lékař a advokáti čekají na povolení k setkání a vlastní zhodnocení zdravotního stavu.  Podle právníka Nika Gvaramii ex-prezident s převozem vyjádřil souhlas a uvedl, že po převozu ukončí hladovku, kterou zahájil  před více než měsícem.

Michail Saakašvili byl gruzínským prezidentem do roku  2013, když ve volbách prohrál  se zakladatelem a lídrem hnutí Gruzínský sen Bidzinou Ivanišvilim. Několik dnů před koncem funkčního období opustil Gruzii z obav z trestu za zločiny, kterých se dopustil v čele státu. Jedná se zejména o zneužití pravomoci při brutálním potlačování demonstrací opozice.    V červnu 2018 ho soud v Tbilisi uznal vinným ze zneužití moci a zatajování důkazůa odsoudil ho na šest let vězení.

Po přijetí ukrajinského občanství, které mu udělil prezident Porošenko, Saakašvili přišel ze zákona o gruzínské občanství. Následovaly různé peripetie, kdy s ohledem na lživé údaje v žádosti byl zbaven i ukrajinského občanství, které mu později nynější prezident  Volodymyr Zelenskyj opět přiznal.

1. září letošního roku Saakašvili ilegálně překročil hranice Gruzie a po několika hodinách byl zadržen a předán do vězení k výkonu trestu. Krátce po převozu do vězení v Rustavi ohlásil hladovku. 

 

 

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.