Sociální demokraté s liberály vládnou ve Vídni

prater
18.11.2020 09:41
V úterý ve večerních hodinách byla zástupci sociálních demokratů a liberální NEOS vyhlášena koaliční dohoda, na jejímž zásadě obě strany obsadí místa na vídeňském magistrátu a utvoří většinu v zemském sněmu a obecní radě. Stalo se tak poté co NEOS předtím odpoledne schválila 95 procentní většinou na členské konferenci 212 stránkovou dohodu se sociálními demokraty. Den předtím byla potvrzena orgány SPÖ a tím vytvořena první společná zemská sociálně liberální vláda v dějinách Rakouska.

Obsah koaličního paktu představili 59letý sociálně demokratický starosta Michael Ludwig a 30letý šéf vídeňských  liberálů Christoph Wiederkehr, který bude místostarostou a radním pro vzdělávání. Současně její člen  48letý Karl-Arthur Arlamovský bude vyslán  jako první člen NEOS  do Spolkové rady, horní komory rakouského parlamentu. Tento  právník  a zakládající člen NEOS  díky svým dlouholetým zkušenostem  a odborným znalostem je považován za ideální volbu.

Společná dohoda stanovuje, že  bude   upřednostňována práce s médii, v nichž má vysokou prioritu novinářská práce, školní inovace a zaměření SPÖ a NEOS  na pracovní místa a vzdělávání. Velká pozornost bude soustředěna na dopravu - s cílem zlepšit klimatické prostředí této význačné evropské metropole. Bude rozšířena především veřejná tramvajová doprava, která by měla jezdit za hranice města do roku 2025.  Kromě toho chce  radnice v příštích pěti letech převést taxislužbu na elektrická auta. Jako doplněk veřejné dopravy bude provozována nová  lanovka, která propojí městské centrum s budoucí Středoevropskou univerzitu.

V dopravně zklidněném vnitřním městě  by sociálně liberální koalice provedla redesignování nejméně čtyř  důležitých ulic a čtyř náměstí, v termínu  do roku 2025, které již nejsou dopravně aktuální.  Kromě toho chtějí vytvořit čtyři nové trhy a umožnit otevření  gastro provozů  v neděli. Obecně chce koalice systematicky kontrolovat všechny daně a poplatky.

Nová koalice bude oficiálně ustavena a  představena příští  úterý. Koaliční tým vedený starostou Michaelem Ludwigem má šest sociálně demokratických radních,  liberálové jednoho.  Stanovení počtu vyplývá z výsledků nedávných  voleb, kde ve stočlenném zemském parlamentu  a obecní radě zaujali sociální demokraté 46  a NEOS osm  míst zastupujících téměř dva miliony  obyvatel.

 

 

 

          

 

 

 

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.