Soros definitivně odchází z Maďarska

soros 17
15.5.2018 10:12
Americký finanční spekulat maďarsko-židovského původu George Soros se definitivně rozhodl uzavřít kancelář „Open Society Foundations“ v Budapešti a přenést ji do Berlína. Důvodem má být „stále více represivní politické a právní klima“ v Maďarsku. Sorosova nadace prý ale i nadále bude podporovat maďarské nevládní organizace. Nadace působí v Budapešti od roku 1984 a v její kanceláři pracuje asi stovka lidí, z toho čest desítek Maďarů.

Open Society Foundations  uvádí, že rozhodnutí bylo přijato ve chvíli, kdy vláda Viktora Orbána chce ještě v květnu přijmout řadu právních opatření, která ovlivní činnost tzv. neziskových organizací, zejména těch, které podporují migraci.  V Maďarsku se balíku těchto opatření říká  „Stop Soros“.     

Jeden z legislativních návrhů předpokládá, že organizace podporující migraci by museli získat k takové činnosti souhlas vydávaný ministrem vnitra, přičemž ministerstvo   by analyzovalo bezpečnostní dopady takové aktivity. Druhý návrh počítá s tím, že neziskové organizace by musely odvádět poplatek 25 procent  z částky získané ze zahraničních zdrojů. Dalším opatřením je návrh zakázat  pobyt  v pásmu 8 kilometrů od státní hranice   osobám organizující m nelegální migraci, v případě cizích státních příslušníků se předpokládá i možnost zákazu pobytu v Maďarsku. 

Již v dubnu řekl Viktor Orbán ve veřejnoprávním   Radiu Kossuth, že odchodu nadace  G. Sorose z Budapešti nebude litovat.      Současně ale prohlásil, že  lidé jako Soros se nezdávají a že odchod Open Society Foundations   je vyhranou bitvou, ale není ještě vítězstvím ve válce.  Orbán také pronesl, že  před parlamentními volbami 8. dubna Sorosova síť uvolnila „nepředstavitelné peníze“,  aby dosáhla vítězství opozice, ale „vsadila na špatného koně“.

 

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.