Srbsko bude produkovat Sputnik V

sputnik v
11.2.2021 21:14
Srbský ministr Nenad Popović dnes uvedl, že bělehradský Institut imunologie a virologie nemá žádné výhrady k ruské vakcíně Sputnik V a vydal již rozhodnutí, že vakcína je bezpečná pro dospělou populaci. Portál „b92.net“ v té souvislosti uvedl, že vláda v Bělehradu plánuje zahájení výroby této proticovidové vakcíny v Srbsku.

Už ve středu jednal Popović s představiteli ruského ministerstva zdravotnictví  a také představiteli  moskevského Gamalejevova  institutu, kde byl Sputnik V vyvinut.  Dnes ruští odborníci zjišťovali, zda Srbsko má  k výrobě vakcíny odpovídající možnosti. V první etapě bude Bělehrad  dovážet vakcínu a plnit do ampulí, perspektivně bude v Srbsku probíhat komplexní výroba.

Srbský ministr vyjádřil přesvědčení, že  Srbsko má odpovídající vědecké kapacity schopné vést výrobu Sputniku V. Je ovšem nutné zajistit odpovídající vybavení, což může trvat 2 až 3 měsíce. B92.net citoval ministra, že Srbsko tak zatím bude mimo Rusko jediným státem v Evropě, který bude vakcínu vyrábět, a to navzdory  např. Německa nebo Rakouska.  Ruská delegace rozhodně prohlásila, že Srbsko bude pokud jde o množství i čas Na prvním místě.

Účinnost  Sputniku V v téměř 92 procentech potvrdil i prestižní časopis The Lancet. Navíc je levnější než dosud vyzdvihované západní vakcíny.  O zájmu o Sputnik V telefonovala s ruským prezidentem Vladimirem Putinem kancléřka Angela Merkelová. Němci prý také jednají s vědci z Gamalejevova  institutu o německé výrobě vakcíny proti covidu založené na Sputniku V.

Ruskou vakcínu pro očkování obyvatelstva vedle Srbska již používá také Maďarsko, které před čekáním na unijní schválení upřednostnilo zájmy ochrany obyvatelstva.Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Lubodoc

Asi tak

Tak to by jiTo již by ten něš opoblok mohl rozchoditž Šlo jej nakoupit,ne?