Stabilizace stranických preferencí polských stran

sejm rp
7.10.2021 08:10
Podle nejnovějšího průzkumu společnosti „Social Changes“ dochází v preferenčním postavení polských politických stran k určité stabilizaci. Jednoznačné vedení si nadále uchovává Sjednocená pravice, rozhodující postavení v ní má Právo a spravedlnost, druhé místo patří bloku Občanská koalice. Na protilehlém pólu je potom Polská lidová strana, která klesá k bezvýznamnosti.

Podporu Sjednocené pravici v průzkumu deklarovalo 37 procent dotázaných a Občanské koalici 25 procent. Na pódiu se udržuje hnutí Polsko 2050 Szymona Holowni, a to hlasy 14 procent respondentů. Nadále má dobré výsledky Konfederace, která má již  dvojciferný výsledek, a to 11 procent hlasů. Do dolní komory polského parlamentu, Sejmu, by se jako pátá a poslední strana dostalo uskupení levice, pro které se vyslovilo 7 procent respondentů.

Výsledky musí být šokující pro Polskou lidovou stranu, která poklesla o další procentní bod a dnes by ji podpořilo pouhé procento voličů. Pokuřující je  také průzkum pro ještě nedávno vice premiéra Jarosława Gowina a jeho rozpadající se stranu s preferencemi okolo procenta.

Předpokládaná volební účast je 61 procent oprávněných voličů.

Průzkum byl proveden na reprezentativním celopolském vzorku  - z pohledu pohlaví, věku či velikosti místa bydliště – 1090 osob ve dnech od 1 do 4 října 2021 na objednávku portálu wPolityce.pl.Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.