Stoletý strážný SS postaven před soud

sachsenhausen
10.2.2021 11:24
Dnes stoletý bývalý nacista byl v Německu obviněn z vražd tisíce osob, kterých se dopustil jako strážný v koncentračním táboře Sachsenhausen. Během druhé světové války zde zahynulo více než sto tisíc lidí a tak se Sachsenhausen stal vzorem pro vraždy v průmyslovém měřítku, které se pak odehrály ve vyhlazovacím táboře Auschwitz-Birkenau. Stíhán je prokurátorem Neuruppina, který se nachází v spolkové zemi Braniborsko poblíž Berlína, kde nyní žije, z podílu na vraždě 3 588 osob. Jako příslušník zločinecké organizace SS, jak byla charakterizována Mezinárodním soudem v Norimberku, je obviněn z „materiálních a úmyslných“ podílů na zabíjení v koncentračním táboře Sachsenhausen, kde byl strážným během druhé světové války v letech 1942 až 1945.

Sachsenhausen, který byl nacisty postaven u Berlína v roce 1936, kde probíhaly v témže roce Olympijské hry a fungoval jako pracovní tábor pro odpůrce nacistického režimu a tzv. rasově nečistých. Proslul lékařskými experimenty, které se zde prováděly proti vůli vězňů a v plynových komorách se kterými se zde experimentovalo. Stal se tak laboratoří na průmyslového vyhlazování milionů lidí z evropského území ovládaného nacisty uvedených následně na území okupovaného Polska. Polovina vězňů Sachsenhausenu zemřela na podvýživu a infikované nemoci nebo přišla o život při různých pokusech nebo zkouškách plynových komor. Vražděni byli převážně političtí vězni, Židé, Romové, Sintové a gayové kterých v táboře bylo uvězněno na dvě stě tisíc.

Podle německé regionální severoněmecké stanice veřejno-právní ARD braniborští prokurátoři došli k závěru, že obžalovaný je navzdory svému věku způsobilý být souzen. Nejde o prvého starého jedince, který byl ve Spolkové republice obviněn a souzen. Jak uvedla i Vaše věc minulý týden, prokurátoři obvinili 95letou Irmgardu F., tajemnici v táboře Stutthof, z podílu na vraždě v 10 000 případech. V loňském roce byl Bruno D., 93letý strážce SS, usvědčen z podílu na 5230 vraždách v témže koncentračním táboře.

Německé soudnictví po roky bránilo souzení strážců a pracovníků na střední a nižší úrovni tím, že trvalo na konkrétních jmenovitých a časových důkazech o individuální vině odvolávající se na civilní zákonodárství. To se změnilo v roce 2011 odsouzením Johna Demjanjuka, po válce se skrývajícího v USA, který byl strážným v táboře smrti Sobibor v okupovaném Polsku. Byl usvědčen z 28 000 případů spoluúčasti na vraždě, aniž by musel být každý případ detailně popsán. Rozhodující bylo, že byla dokázána jeho aktivní účast na těchto zločinech. V německé soudnictví se od této doby prosadila zásada, že každý takový zločin musí být odsouzen.

Christoph Heubner, viceprezident Mezinárodního osvětimského výboru prohlásil k vznesenému obvinění v Brandenburgu: „Tento případ je důležitým i pro velmi staré oběti německých koncentračních a vyhlazovacích táborů. Spravedlnost nemá žádný datum vypršení platnosti a pronásledování pachatelů neskončí do konce jejich života.“

 

Foto: Památník obětem KT SachsenhausenKomentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.