Švýcarsko zostřuje protivirová opatření

obrazek
19.12.2020 16:10
Švýcarská spolková rada s ohledem na další nárůst počtu infekcí Covid-19 v pátek zpřísnila protiepidemická opatření. Od nastávajícího úterý budou muset být zavřeny restaurace, kina, muzea, kasina a sportovní kluby. Obchody v lyžařské oblasti mohou zůstat otevřené.

Pokud se přesto situace nezlepší,  v nastávajícím příštím roce budou zavedena ještě přísnější pravidla, uvedla spolková prezidentka Simonetta Sommarugaová. Kantony by musely zavřít lyžařské oblasti, které švýcarská vláda  dlouho zdráhala otevřít.  Kanton Valais, ve kterém se nachází Zermatt a Saas Fee, již vydal povolení k provozu téměř všech vleků a horských drah.

Počet infekcí ve Švýcarsku - v poměru k počtu obyvatel - patří k nejvyšším v Evropě. Již  minulý týden byly vládou zakázány veřejné akce a od 19:00 byl zaveden zákaz návštěvy restaurací. Lékaři a vědci už několik týdnů bijí na poplach, že tato opatření jsou příliš laxní  za situace, kdy nemocnice už pracují na plný výkon. Spolkový úřad pro veřejné zdraví  ohlásil 4500 nových infekcí, což  odpovídá 664 případům na 100 000 obyvatel za 14 dní. Rychlých testů lze využívat v lékárnách, nemocnicích,  ordinacích a testovací centrech, která splňují kritéria spolkového úřadu pro veřejné zdraví (BAG). Doposud byly povoleny pouze  testy na antigen pomocí výtěru z nosohltanu.

Spolková rada  zpřísnila stávající   opatření, která  platí od úterý 22. prosince  zatím do 22. ledna příštího roku. Na základě toho  budou  stravovací zařízení  zavřena nepřetržitě i během svátků. Otevřeny mohou zůstat pouze školní a podnikové jídelny  a restaurace pro hotelové hosty. Sport lze  provozovat pouze venku ve skupinách do pěti osob. Profesionální soutěže se  mohou odehrávat pouze bez diváků. Sportovní aktivity dětí a mladých lidí před 16. narozeninami jsou  povoleny, s výjimkou soutěží.

Rekreační zařízení budou uzavřena, rovněž tak   botanické zahrady a zoologické zahrady.   Kulturní aktivity v malých skupinách  pro děti a dospívající  jsou stále možné, ale bez publika.  Alternativní formy vysílané online zůstávají povoleny.

Spolková rada současně vyzvala obyvatele, aby zůstali doma. Lidé by měli udržovat své sociální kontakty na minimu a vyvarovat se zbytečných  výletů. Kapacita obchodů bude  omezena a  musí zůstat uzavřené mezi 19:00 a 6:00 a v neděli a svátky.  Po  průběžném hodnocení účinnosti souboru protivirových opatření do 30. prosince spolková rada bude mít možnost  přijmout další,  pokud se situace zhorší.

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.