Szijjártó navrhuje místo sankcí „rozumný dialog“ s Ruskem

Lavrov Szijjártó
13.1.2022 12:06
Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó kritizoval politiku sankcí proti Rusku. Podle jeho názoru by byl v této věci lepší "dialog". Vyjádřil se tak ve středu v rozhovoru pro maďarský deník Magyar Hírlap.

Ministr prohlásil, že „nikdo se nezabývá tím, jaké jsou dopady sankčních opatření nebo že cíle s nimi spojené zjevně nebyly splněny“. Sankční politika podle něj „nefungovala“, takže „nemá cenu ji prodlužovat a rozšiřovat“.  Diskuse o sankcích v Evropské unii se stala podle jeho hodnocení  „přeideologizovanou".   Szijjártó řekl, že „pokud chce Evropská unie provádět úspěšnou zahraniční politiku, neměla by být černobílá“. Místo toho, aby mluvil o sankcích, navrhl „rozumný dialog“ s důležitými partnery, včetně Ruska.

Šéf maďarského ministerstva zahraničí bagatelizoval zprávy o možné ruské agresi proti Ukrajině v důsledku unáhlených a politicky motivovaných závěrů vyvozených ze zpravodajských či vojenských informací. O této hrozbě podle něj nepanuje shoda ani mezi zeměmi NATO.

„Tím, že mluvíme na základě vzájemného respektu, lze zabránit nové studené válce a zrodu nové studenoválečné psychózy. Ve světové politice existují vlivní hráči, kteří by nebyli proti vzniku takové psychózy. Nám ve střední Evropě to vždy jen uniklo a neradi bychom, aby se to vrátilo,“  řekl  Péter Szijjártó.

Doplňme, že před několika dny Szijjártó byl během své návštěvy Moskvy vyznamenán Sergejem Lavrovem Řádem přátelství - nejvyšším ruským vyznamenáním, které může cizinec získat. O ocenění maďarského ministra rozhodl v listopadu ruský prezident Vladimir Putin.Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.