Turecko míří na Měsíc

erdogan měsíc
16.2.2021 16:05
Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan představil minulý týden turecký desetiletý vesmírný program. Prvním cílem snažení má být přistání na Měsíci při příležitosti 100. výročí založení Turecké republiky.

Mezi další mise patří vyslání tureckých astronautů do vesmíru, stavba tureckého kosmodromu a vývoj pokročilé satelitní a meteorologické technologie. „Doufám, že tento plán, který přivede Turecko do nejvyšší ligy světové vesmírné soutěže, bude úspěšně realizován," řekl Erdoğan. „Naše nohy budou na Zemi, ale naše oči budou ve vesmíru. Naše kořeny budou na Zemi, naše větve budou vysoko na obloze,“ prohlásil.

Turecko založilo vlastní kosmickou agenturu v prosinci 2018 poté, co to Erdoğanova Strana spravedlnosti a rozvoje učinila jedním z bodů volebního programu. Podle stoupenců ambiciózního programu to vytvoří vysoce kvalifikovaná pracovní místa a zastaví odliv vědeckých pracovníků z Turecka. Jiní ovšem kriticky poukazují na vysoké náklady kosmické agentury. Prezident Erdoğan ve svém vystoupení o finančních podrobnostech vesmírného programu nemluvil

V posledních letech zaznamenalo Turecko rychlé úspěchy v oblasti technologie dronů a raketových systémů. V lednu raketa společnosti SpaceX vynesla na orbit turecký komunikační satelit nové generace Türksat 5A, který bude sloužit civilním i vojenským účelům. V té době také Erdoğan telefonicky hovořil s Elonem Muskem o spolupráci jeho společnosti SpaceX s technologickými firmami z Turecka.

 

Ilustrační foto servisu tureckého prezidentaKomentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.