Tusk by podle průzkumu Dudu neporazil

tusk merkel
26.11.2018 14:22
Podle průzkumu společnosti IBRiS pro polský deník „Rzeczpospolita" je nynější prezident Andrzej Duda na čele potenciálních kandidátů na hlavu státu. Za ním zaostává bývalý premiér a dnešní předseda Evropské rady Donald Tusk.

Duda by vyhrál v prvním i druhém kole voleb. Ačkoli rozdíl je v tomto průzkumu mírný – dvě procenta, je to nepříjemná zpráva pro Tuska, jemuž příští rok končí bruselský mandát.  Nové vydání týdeníku Nesweek uvádí, že Tusk  by do prezidentské volby vstoupil v případě, že tzv. Občanská koalice, šéfovaná „jeho“ Občanskou platformou, by vyhrála parlamentní volby nad stranou J. Kaczyńského Právo a Spravedlnost. To je ovšem v této chvíli velmi nepravděpodobné, protože preference pravice sjednocené okolo této strany se pohybují mezi 38 – 40 procenty s jasnou  převahou deset i více procent (podle té či oné výzkumné agentury).  

 

Donald Tusk je vnímán jako politik podporovaný německou CDU a osobně Angelou Merkelovou. Ta také sehrála rozhodující roli v jeho prosazení do bruselské funkce.

 

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.