Ukrajina potřebuje ze zahraničí 5 miliard USD měsíčně „na provoz“

dolar
15.6.2022 12:14
Předseda Výboru pro finance, cla a daně ukrajinského parlamentu Danilo Getmantsev poslance varoval, že kvůli složité rozpočtové situaci mohou být nutné drastické škrty. Podle jím předložených údajů činily v květnu příjmy do ukrajinského rozpočtu 101 miliard ukrajinských hřiven, výdaje byly ovšem dvaapůlkrát vyšší a dosáhly úrovně 250 miliard, citovala v úterý tisková agentura UNIAN.

"To dokazuje, že rozdíl je velmi velký a bez pomoci našich partnerů to nezvládneme ani v květnu, ani v červnu a určitě ještě minimálně 3-4 měsíce," komentoval situaci  Getmantsev.   Měsíční poptávku po externím financování rozpočtového deficitu vyčíslil politik na zhruba 5 miliard dolarů. Agentura UNIAN připojila informaci, že v průběhu roku 2020 dostala Ukrajina od Mezinárodního měnového fondu 2,1 miliardy dolarů, a to bylo považováno za vysokou úroveň úvěru.

Politik zdůraznil, že půjčky ve výši 5 miliard dolarů  za měsíc je potřeba, bez které  se škrty stanou   nutností. „Pokud si nebudeme půjčovat každý měsíc, budeme muset omezovat výdaje, protože nemáme potenciál zvyšovat daně v ekonomice.  Dotkne se to především sociálně slabých skupin obyvatel. Úkolem vlády číslo jedna tedy není jen shánět peníze doma, ale také si půjčovat peníze v zahraničí, “shrnul.

Podle UNIAN  9. června ministr financí Serhij Marčenko oznámil, že ministerstvo financí vyjednává a očekává, že do konce roku vybere 20 miliard USD na dotacích a půjčkách na financování deficitu státního rozpočtu. Ukrajinská vláda plánuje získat v zahraničí 4,8 miliardy USD  v červnu a více než 4 miliardy dolarů  v červenci.

„Většina   peněz pochází ze Spojených států, částečně od Evropské komise, a také z převodů od národních vlád – jak grantů, tak půjček. Ale nepochybně, každý měsíc je boj o tyto prostředky.  Rád bych poznamenal, že partneři nefinancují válečné tažení, financují jiné výdaje státního rozpočtu a válečné tažení je financováno z našich zdrojů, “řekl Danilo Getmantsev.

 

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

opatovice328

Rozsahem lhaní se Fialova

Rozsahem lhaní se Fialova vláda blíží tomu ukrajinskému lhani. To je jako by Fiala tvdil, že naše zbraně z USA nejsou nakupovány z úvěrů ze zahraničí na krytí schodku rozpočtového deficitu, ale z našich vlastních peněz. Ty půjčené peníze na světovém finančním trhu, ty jdou na krytí sociálních potřeb našich lidí, takto to zní velice hezky.  Zelenský a Fiala mají mnoho společných vlastností, jednou z nich je, že považují lidi za nebetyčné hloupáky. 

Tuto sobotu je demonstace proti Fialově vládě na Václavském námětí, pojďme volat po generální stávce a demisi této vlády.