V Gruzii referendum o druhé frontě proti Rusku?

14.9.2022 13:03
Předseda vládního hnutí Gruzínský sen Irakli Kobachidz připustil uspořádání referenda o otevření druhé fronty proti Rusku.

Gruzínské úřady s ohledem na výzvy Kyjeva mohou uvažovat o uspořádání celostátního referenda, v jehož rámci se občané vyjádří, zda chtějí otevřít druhou frontu proti Rusku, uvedl  předseda   hnutí Gruzínský sen Georgij Kobachidze.  „Můžeme uspořádat hlasování, plebiscit, zda lidé chtějí otevřít druhou frontu v Gruzii, nebo ne,“ řekl konkrétně šéf vládního hnutí, jehož slova cituje gruzínská televize První kanál.

Připomeňme, že v roce 2008 na rozkaz tehdejšího autoritářského prezidenta Michaila Saakašviliho Gruzie zaútočila na Jižní Osetii. Operace s kryptonymem Čisté pole, která měla v řadě dílčích operací podle některých soudů genocidní charakter, ovšem byla zastavena jednotkami mírových sil SNS, složených převážně z jednotek Ruské federace. Gruzie utrpěla těžkou porážku a Jižní Osetie a Abcházie se poté od Tbilisi odtrhly a vyhlásily nezávislost.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj brzy po únorovém zahájení konfliktu na východě Ukrajiny odvolal velvyslance v Gruzii, protože podle zpráv nezajistil dostatečně silnou podporu Gruzie Kyjevu.

 

 

Foto: Gruzínský útok skončil po pěti dnech donucením k míru.Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.