V Lichtenštejnsku bude zřejmě v čele vlády žena

Monauniová
12.1.2021 00:10
Jak oznámil v sobotu švýcarský rozhlas, v Lichtenštejnsku zřejmě bude od února v čele vlády poprvé v historii žena. Diplomatka EU Sabine Monauniová je považována za favoritku na post předsedy vlády. Na začátku února volí lichtenštejnské obyvatelstvo nový státní parlament. Pokud volby, jak se předpokládá, vyhraje konzervativní křesťansko- progresivní občanská strana FDP bude nominována premiérkou.

Monauniová vystudovala právo v St. Gallenu a stala se roku 2016 velvyslancem Lichtenštejnska v Bruselu. FDP dokázala získat většinu hlasů ve volbách před čtyřmi lety a je držitelem osmi z 25 mandátů ve státním parlamentu. Společně s Vlasteneckou stranou (VU) tvoří vládní koalici. Počítá se, že Monauniová nahradí jejího stranického kolegu Adriana Haslera dosavadního předsedu vlády od roku 2017.

 

Podle švýcarských politologů je těžké říci, do jaké míry šlo o politické selhání malého zastoupení žen v politice v důsledku konzervatismu, který je v knížectví stále dominantní. Zřejmé to způsobilo, že ženy byly méně ochotné kandidovat na politickou funkci - ať už z časových důvodů, nebo kvůli neschopnosti sladit rodinu s politickou prací. Časy se však i zde postupně mění a v posledních letech vzrostla snaha žen zapojit se s různými vyhlídkami do politiky.

Mužská doména v lichtenštejnské politice zatím oproti jiným evropským zemím silně převažuje a pouze 12 procent členek současného státního parlamentu jsou ženy. V poslední době však došlo ke změně. Ve volbách do zastupitelstev v roce 2019 dosáhly ženy již 40% podílu. Letos je proto velmi pravděpodobné že většinu v nadcházející vládě budou mít ženy, obdobně jako v sousedním Rakousku. Stane se tak proto, že zastoupení žen se stalo hlavním tématem od posledních voleb v Lichtenštejnsku.

Knížectví se definuje jako ústavní dědičná monarchie na demokraticko - parlamentním základě. Poslední slovo kdo se stane příštím premiérem bude mít lichtenštejnský regent dědičný princ Alois, ale lze však očekávat, že v rámci modernizace země, kterou podporuje jmenuje Sabinu Monauniovou. do čela kabinetu.

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.