V Německu nebudou platit očkovací privilegia

covid vakcina
29.12.2020 10:30
Stejně jako u nás bylo zahájeno očkování podle plánu v Německu. Jsou nejprve očkováni lidé v domovech důchodců a pečovatelských ústavech i ohrožený personál v nemocnicích. Kromě mobilních vakcinačních týmů existuje v osmdesáti milionové Spolkové republice Německo více než 400 vakcinačních center. Celou akci lze srovnávat s předcházejícím dlouhodobým očkováním proti spalničkám.

Spolkový ministr zdravotnictví Jens Spahn přitom rozhodně odmítl nějaká zvláštní práva pro očkované osoby. Mnozí čekají solidárně, aby mohli být některé potřebné osoby očkovány jako první a ti naopak  očekávají  porozumění ostatních skupin obyvatel  a   jejich solidaritu, prohlásil Spahn sdělovacím prostředkům.

Nikdo by však neměl požadovat zvláštní práva, pokud nepatří do skupiny těchto přesně vymezených občanů. Právě tento vzájemný respekt drží národní společenství pohromadě  v boji proti pandemii, kterou můžeme  překonat  pouze společně, řekl přední křesťansko–demokratický politik.  Popsal zahájení očkování proti Covid-19 jako obrovský rozhodný krok v boji proti pandemii, který povede k poražení   viru. Ten dokážeme udržet pod kontrolou, pokud budeme dodržovat základní  hygienická pravidla, i když víme, že  je to vyčerpávající a nepříjemné. Rozhodující klíč je nyní v našich rukách, říká.

Na požadavky šéfa opozičních liberálních Svobodných (FDP) Christiana Lindnera, že by současná vakcína, která je i u nás využívána, měla být vyráběna i jinými farmaceutickými společnostmi ministr upozornil,  že někteří podceňují její složitost.  Požadavky, zejména pokud jde o kvalitu výroby vakcín nezřídíte za tři dny  v žádné hale, ani ve farmaceutické společnosti.  Proto německá vláda je v úzkém kontaktu se společnostmi Biontech a Pfizer, aby umožnily vybudovat další výrobní zařízení, také v Německu. Závod v Marburgu převzala společnost Biontech, aby tam mohla začít masová výroba již v prvním čtvrtletí. Pokud to uspěje, dostupné množství vakcín by se   velmi rychle enormně zvýšilo, ujistil Spahn.

Spolkový ministr vnitra a domoviny bavorský křesťanský sociál Horst Seehofer vyhlásil, že stát nebude s očkovanými osobami preferenčně zacházet. Jinak by se to rovnalo povinnému očkování - ale je proti nátlaku, zdůraznil.  Rovněž se postavil proti nerovnému zacházení ze strany soukromých společností.

Sociálně-demokratický expert na zdravotnictví a člen Bundestagu Karl Lauterbach se také obrátil proti privilegiím pro očkované osoby. Taková  by nebyla ani kontrolovatelná, ani snadno ospravedlnitelná. Nelze přitom vyloučit, že lidé, kteří byli očkováni, mohou stále infikovat další lidi   virem Covid-19.

Naproti tomu předseda představenstva Světové lékařské asociace Frank Ulrich Montgomery je názoru, že je myslitelné dlouhodobě poskytnout lidem očkovaným proti koronaviru zvláštní práva. V tuto chvíli, když nemůžete nabídnout očkování všem, takový postup však nepřichází v úvahu. Později, když  již budou mít všichni lidé šanci být očkováni, bude možné určit příslušná zvláštní opatření.  Některé státy  například vydaly zákaz vstupu pro lidi, kteří nebyli očkováni proti žluté zimnici. Již nyní v Německu existuje požadavek být očkován proti spalničkám jako předpoklad pro přijetí do školky. Montgomery očekává, že v průběhu roku 2021 bude k dosažení  imunity proti Covid-19 v Německu dostatek vakcín, aby bylo možné proočkovat veškeré obyvatelstvo. To se pak   bude moci svobodně rozhodnout, zda se podřídí různým omezením, pokud odmítne  očkování.Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

klokan

Vidění.

   Když si jeden pročte kam až pokročila proticovidová mánie u našich západních sousedů, zákonitě mu vstávají hrůzou poslední zbytky vlasů na hlavě a to zejména při pomyšlení čí pokyny hlavně, plní nám vládnoucí politické marionety za hranicí spolkové země bavorské. Můžeme samozřejmě a s entusiasmem nám vlastním očekávat i svobodu volby mezi Scyllou a Charybdou, zmíněnou v poslední větě tohoto budovatelsky zaměřeného článku. V současné době již lze usuzovat, že protiicovidé šílenství většiny lidstva dospělo do fáze, kdy zkáza vyvstalá v důsledku doprovodných psychických jevů v myslích jedmotlivců, předčila nákažlivost coronaviru samotného. Kulantně lze napsát, že sugestibilita lidstva, zde předčila nekonečnost vesmíru samotného a jeho maniplátorům se podařil vskutku majstrštyk. U nás nutno samozřejmě ocenit i šetřílkovkou genialitu páně Babiše, který chce za stejný peníz nasekat více vakcín. Tento ve svém svatém nadšení snad dokonce předčí i Ježíše Krista sytícího na pustém místě se svými učedníky vyhládlé tisíce  lidí pěti chleby a dvěma rybami. Pokud se nestane ještě nějaký další zázrak nad totoální zblblostí lidstva nutno již zlomit i tu poslední zbylou symbolickou hůl.