V Rakousku vypukl Watergate

bvt
27.3.2021 17:07
Spolkové ministerstvo vnitra oznámilo, že bude provedena reforma Úřadu pro ochranu ústavy a boje proti terorismu BVT, které bude nově strukturováno a obdrží i nové jméno. V ředitelství pro státních ochranu a zpravodajských služeb DSN budou policejní hlášení a tajné informace odděleny a vytvořená nová kontrolní komise, pro kterou bude potřebovat tyrkysově zelená koalice lidovců a zelených v parlamentu podporu i od opozice.

K tomuto kroku se vláda rozhodla po propuknutí skandálu kolem BVT, kdy bylo zjištěno, že odtud byly vynášeny citlivé údaje, jak uvedl v pátek mluvčí úřadu Karl Mahrer na tiskové konferenci. Nazval to skandálem Watergate druhé republiky a vyzval osoby jmenované v této souvislosti, poslance liberální NEOS Helmuta Brandstättera a předsedu poslaneckého klubu Svobodných, bývalého ministra vnitra Herberta Kickla, aby okamžitě rezignovali.

Vyšetřovatelé našli v bytě IT technika BVT desítky záznamů z mobilních telefonů, z nichž některé patřily vysoce postaveným funkcionářům ministerstva vnitra a zaměstnancům vládního kabinetu. Ty byly poskytovány výše uvedeným politikům a též bývalým poslancům Peteru Pilzemu a Hans-Jörga Jeneweinovi. Informace získané „zjevně existující zločineckou síťí“ v BVT byly politicky využívány proti Lidové straně, řekl Mahrer.

Pilz, Jenewein a Brandstätter tak získávali přísně tajné informace za úplatu, z čehož se budou muset vyvodit příslušné závěry. Celkem jde o zjevné podezření, že mají i souvislost s vytvořením tajné policie za bývalého ministra vnitra Kickla.

Zakladatel parlamentní Liste-Jetzt bývalý poslanec Pilz, prohlásil, že jde cílenou „tyrkysovou dezinformaci“. V rozhovoru pro tiskovou agenturu APA uvedl, že vládnoucí Lidová strana je v procesu konečného rozhodování o mocenském boji v rámci BVT a jeho přeměny na tajnou službu. Brandstätter pak, že ukazuje nervozitu Lidové strany „která je uprostřed všech nejnovějších skandálů“, protože je členem vyšetřovacího výboru parlamentu. Podle mluvčího FPÖ pro bezpečnosti Hannese Amesbauera jde o Mahrerovy „spekulace a legendy“ a ten by měl rezignovat.Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.