1700 let židovského života v Německu

pamatnik shoa berlin
23.2.2021 10:11
Německý spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier zahájil jubilejní rok „1700 let židovského života“ v synagoze v Kolíně nad Rýnem s požadavkem rozhodného odporu proti jakémukoli antisemitismu.

„Židé, ať už ve filozofii, literatuře, malbě a hudbě, ve vědě, medicíně, v podnikání, pomohli psát a utvářet naši historii a nechali naši kulturu zazářit,“ deklarativně prohlásil. Oslavy vycházejí z historického dokumentu z roku 321 kdy vydal římský císař Konstantin edikt, který umožňoval Židům převzít kontrolu nad obecními úřady v Kolíně nad Rýnem. Je považován za nejstarší důkaz existence židovského života v Německu.

Steinmeier zdůraznil, že judaismus rozhodujícím způsobem přispěl k úsvitu Německa do moderní doby. Jako příklad jmenoval Mosese Mendelssohna (1729-1786), průkopníka „židovského osvícení“. Spolkový prezident, který je patronem festivalového roku židovského života v Německu, zároveň připomněl staletí jeho vyloučení a pronásledování a vyzval k „upřímnému pohledu“ na židovskou historii. Podle jeho názoru, to je jediný způsob, jak se může poučit společnost pro současnost a budoucnost a je to její odpovědností. 

Dějiny Židů v Německu jsou dějinami emancipace a prosperity, ale také dějinami ponížení, vyloučení a zbavení práva, prohlásila hlava německého spolkového státu.

Steinmeier pak uvedl, že dnešní židovský život v Německu je „různorodý, mnohostranný, živý, plný energie“. Je zato „hluboce vděčný“, že to bylo možné po vraždě šesti milionů evropských Židů v šoa, řekl prezident. Tento život také znovu rozkvetl zejména díky navrátilcům, přistěhovalcům z bývalého Sovětského svazu a mladým Izraelcům. Stalo se tak nesmírným štěstím pro naši zemi!“ řekl spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier, protože judaismus rozhodujícím způsobem přispěl k úsvitu Německa do moderní doby.

S ohledem na nedávné útoky na židovské instituce a rostoucí antisemitismus v době pandemie předseda Ústřední rady Židů Josef Schuster vyzval k dalšímu vzdělávání - zejména ve školách - protože nedostatek znalostí téměř vždy vede k předsudkům. „Tento fenomén se všemi svými strašlivými důsledky prochází německou židovskou historií jako červená nit.“ Je také důležité, aby Židé již nebyli vnímáni jako cizinci, aby předsudky zmizely. Jsem velmi potěšen, že nyní existuje příležitost seznámit široké publikum s židovskou tradicí a kulturou, uvedl Schuster.

Viceprezident ústřední rady, předseda kolínské synagogální komunity a zakládající člen sdružení festivalového roku Abraham Lehrer, hovořil o křesťansko-židovské nadaci. Kolínská primátorka Henriette Reker vyzvala k mírovému soužití a izraelský prezident Re'uven Rivlin zdůraznil v poselství hluboké přátelství mezi oběma zeměmi. Předseda vlády Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet podporoval lepší vzájemné poznávání a zmínil se o „dlouhém přátelství“ mezi Německem a Izraelem.

Židé v Německu však stále žijí v nejistotě upozornila předsedkyně liberální židovské komunity v Hannoveru Rebecca Seidlerová. Nesedíme na sbalených kufrech, ale jsou chvíle, kdy se neustále ujišťujeme, kde se nacházejí. Festivalový rok „1 700 let židovského života v Německu“ by proto měl především poskytnout pozitivní pohled, aby se zabránilo antisemitismu a předsudkům. Seidlerová ocenila práci pověřence spolkové vlády proti antisemitismu Felixe Kleina, který německou společnost jako celek vyzval, aby se každý den postavila proti všem formám antisemitismu, rasismu a xenofobie.

 

Ilustrační foto: Berlínský památník obětem německého vraždění Židů v období nacismu.

 

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.