Aktuální volební preference posílají strany koalice od válu, rozšiřuje se okruh příznivců alternativních stran

obrazek
31.7.2012 20:25
I přes rekordně nízkou důvěru v politiky a politické instituce by se parlamentních voleb zúčastnila většina oprávněných obyvatel ČR. K urnám by aktuálně přišlo 62% lidí, tedy téměř tolik, jako počet účastníků minulých voleb do PSP ČR v květnu 2010. Vzhledem k rekordně vysoké míře nespokojenosti s politickou situací ale mnozí z voličů svou dřívější volbu změní. Alternativu pro svou volbu hledají zejména zklamaní voliči vládních stran.

Jak ukazuje aktuální průzkum Factum Invenio, strany vládní koalice by dnes zdaleka nedisponovaly takovým počtem mandátů, jaký jim náleží po volbách v květnu 2010. Rozpad voličské základny Věcí veřejných započal hned po volbách a kontinuálně klesal v průběhu dosavadního průběhu volebního období – dnes by tento subjekt volilo pouhých 1,7% lidí. Strana za dva roky svého působení ztratila téměř 90% z celkového počtu bezmála 570 tisíc voličů, což je vskutku velmi pozoruhodný jev. Věci veřejné se odcizily voličům, na české poměry, nebývale rychle a důsledně.

O desítky tisíců voličů přichází i další zázračně zrozená hvězda na politickém nebi TOP 09 – po velmi úspěšné kampani přilákal roztomilý kníže Schwarzenberg, coby tvář a hlavní atrakce strany, až 16,7% voličů. Z ospalého knížete se stal ministr zahraničí, respektive „ministr v zahraničí“. Domácí politiku a životní osudy běžných lidí místo něj ovlivňují ti, kteří stáli v kampani v pozadí – zejména tedy pánové Kalousek a Drábek. Jimi navržená a prosazovaná opatření vzbuzují u většiny obyvatel rozhořčení a u mnohých, zejména sociálně slabších a seniorů, také obavy a beznaděj. Aktuálně by TOP 09 podle Factum Invenio volilo 12,6% voličů a to si strana aktuálně docela významně polepšila, protože dřívější průzkumy na jaře letošního roku přiznávaly tomuto subjektu podporu kolem 10%. Z nedávného průzkumu agentury STEM mezi voliči strany vyplývá, že jen 58% těch, kteří straně dali hlas, považují s odstupem času svou volbu za správnou. Mnozí, které strana zklamala, vloží svou naději zřejmě do KDU-ČSL, která v minulých volbách zůstala šest desetin pod prahem zvolitelnosti. Nyní mají křesťanští demokraté - ze kterých se do „TOPky“ před volbami přesunulo vícero osobností na čele s dnes velmi nepopulárním ministrem Kalouskem - podporu, která by jim místa v parlamentu zaručila (6,1%).

ODS by si nyní přišla na více než 17% hlasů, což je vzhledem k tomu, jak veřejnost hodnotí premiéra a vládu ještě docela slušný zisk. Jako alternativa se zklamaným pravicovým voličům nabízí Strana svobodných občanů, která by dnes podle průzkumu získala 3,4% hlasů, tedy pětkrát více než ve volbách. 

Rozčarování obyvatel z vládnutí současné koalice vedlo k posílení preferencí opozičních levicových stran. V případě ČSSD však rozšiřování okruhu voličů ukončila květnová korupční aféra Davida Ratha a postoj vedení strany k jeho případu. Ukazuje se, že skandál ve Středočeském kraji je pouhá špička ledovce a přibývá podezření z nekalých praktik krajských úřadníků z dalších regionů. Předpokládaný volební zisk ČSSD, který se po volbách v květnu 2010 postupně vyšplhal až nad úroveň 30% hlasů, zaznamenává v posledních měsících výrazný propad. Podle Factum Invenio pro sociální demokraty nyní hlasovalo 22,7% voličů. Jejich voličská základna je tedy přibližně stejně početná jako při posledních parlamentních volbách.

Nebývale vysoké podpoře se v posledních průzkumech preferencí těšili také komunisté. Nesouhlas s vládní politikou a zároveň skandál v nejsilnější opoziční straně přilákal komunistům podle některých agentur až více než 20% hlasů. Podle nejnovějších údajů z Factum Invenio by KSČM aktuálně podpořilo 16% voličů. I přes mírný pokles v posledních týdnech je to stále o pět procentních bodů více, než komunisté získali ve volbách a představuje to nárůst voličské základny o více než čtvrt milionu hlasů. 

Nedávné hlasování o nedůvěře vládě, které skončilo patem, dává průchod spekulacím o možných předčasných volbách. Vážným kandidátem na zisk poslaneckých mandátů by v takovém případě byla SPOZ na čele s bývalým premiérem Milošem Zemanem. Aktuálně by strana získala 5,4% hlasů. Lídr strany ale kandiduje také v prezidentských volbách a má reálné šance postoupit do druhého kola. Aktuálně má Miloš Zeman podporu 18% voličů a dotahuje na "favorita" Jana Fischera (22%). Úspěch v prezidentských volbách však může stranu SPOZ oslabit, protože ji připraví o klíčovou osobnost.

Jako již několik nezávislých průzkumů předtím, i aktuální průzkum Factum Invenio dokazuje, že do pozornosti voličů stále více pronikají Národní socialisté - levice 21. století. Jen nedávno obnovená strana pod vedením expremiéra Jiřího Paroubka, která před několika týdny představila svůj program, se zaměřuje na hlavní problémy v zemi. Kromě korupce a kriminality, poskytuje program NS-LEV 21 východiska pro řešení problémů české ekonomiky, nezaměstnanosti, zdravotnictví, sociálního vyloučení či podpory sportu. Strana NS-LEV 21, i přesto, že o ní řada obyvatel zatím nemá dostatek informací, má podle Factum Invenio aktuálně podporu 3,4% voličů a okruh jejich členů a příznivců se rozšiřuje.

peter-kokavec
sociolog, analytik politické strany LEV 21
Klíčová slova: analýza

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.