Akutní nedostatek vakcín v Německu

covid vakcina
29.1.2021 11:29
Opozice v německém Spolkovém sněmu stále silněji kritizuje vládní protikoronavirovou politiku, očkování podle ní nepostupuje a neexistuje ani perspektiva zlepšení. Kdykoli chce spolková vláda omezit svobody v rámci boje proti pandemii, varovně zvedá podle ukazováček. Možnosti cestování, návrhy na zastavení leteckého provozu, testování těch, kteří vstupují z rizikových oblastí, jsou toho jasnými symptomy. Liberálové Strany svobodných (FDP) z toho vyvozují jasný závěr: „Příliš pozdě, příliš málo, příliš pomalu.

Poslanec Strany levice Jan Korte rovněž kritizuje očkovací kampaň a demonstruje ji na své 94leté babičce, která přes svůj věk dosud neobdržela očkovací termín pro nedostatek vakcín. Vyzývá, aby byly vyráběny za vládní podpory a tím zjištěn jejich dostatek. Poukazuje, že nedostatek míst v nemocnicích je způsoben privatizací systému zdravotní péče, jejímž důsledkem je, že jen v minulém roce byly v Německu uzavřeny dvě desítky klinik.

Nejsilnější opoziční strana Společenství 90/Zelení požaduje perspektivu odchodu z trvalého lockdownu, protože lidé jsou již unaveni novými a novými omezeními. Přitom však počet nových infekcí klesá příliš pomalu a není vidět ani světlo na konci tohoto tunelu.

Pravicová Alternativa pro Německo - AfD - označuje opatření vlády za děsivou taktiku, protože necelých 90 procent infikovaných není touto chorobou ohroženo vůbec nebo jen mírně. Pouze necelých 15 procent infikovaných je skutečně postiženo a z toho jen malá část na životě. Přitom právě tyto velmi ohrožené staré lidi ponechala spolková vláda již deset měsíců jejích osudu a proto jí vyzývá k okamžité rezignaci.

Poslanec za křesťansko-demokratickou stranu (CDU) Carsten Linnemann poukazuje, že spolková vláda se musí především zaměřit na lidi postižené pandemií existenčně. Mezi nimi nejen na podnikatele v odvětvích, která jsou prakticky na mrtvém bodě, ale i umělce a „showmany“. Poukazuje, že nechtějí být prosebníky, ale znovu pracovat s potřebnou perspektivou, zdůrazňuje, tento význačný německý politolog.

Hilde Mattheis, předsedkyně sociálně-demokratického Levicového fóra 21 požaduje na spolkové ministryni zdravotnictví vakcíny, které musí být účinnější a transparentnější. Zatím však nedošlo k žádnému řešení sporu o vakcínu mezi Evropskou unii a britsko-švédským výrobcem AstraZeneca. Místo očekávaných 80 milionů dávek vakcíny v prvním čtvrtletí jich bude jen 31 milionů a nyní zástupce EU uvedl, že tento nepoměr může být ještě větší.

Nerealistické se ukazuje i spoléhání, že by mohl být okamžitě nahrazen tento nedostatek ruskou vakcínou Sputnik V. O této možnosti předběžně jednala kancléřka Angela Merkelová s prezidentem Vladimírem Putinem, ale Rusko nyní oznámilo zpoždění již dohodnutých dodávek do Latinské Ameriky o tři týdny vzhledem k vysoké poptávce a úzkým místům ve výrobě.

Němečtí novináři zjistili, že naproti tomu Izrael nemá žádné problémy a v současné době má oproti Německu vakcíny plné sklady. Již nyní kolem 40 procent obyvatelstva má proočkováno a každý dnem přibývá o další 2,5 procenta populace. Hranice 50 procent bude tak překročena do konce týdne. Za dávku platí však Izrael dvojnásobnou částku než Evropská unie, jak uvedla belgická ministryně financí Eva De Bleekerová. Zatím co EU udržuje své smlouvy se společností pod zámkem, izraelská vláda zveřejnila 20stránkovou dohodu se společností Pfizer. Výrobce se v nich zavazuje dodat Izraeli vakcínu, dokud nebude v zemi dosažena imunita 95 procent populace. Na oplátku izraelské ministerstvo zdravotnictví poskytuje společnosti Pfizer týdenní informace o očkování. Ty zahrnují kromě počtů také demografické informace o pacientovi, jako je věk a pohlaví. Děje se tak přes protesty renomovaného Institutu pro demokracii v Izraeli , protože k tomu nebyl získán souhlas občanů. BioNTech uvedl, že z nálezů má však prospěch každý a z tohoto důvodu udržuje i berlínský institut Roberta Kocha(RKI) úzké vztahy s Izraelem. „Během celé pandemie jsme si kdykoli vyměnili své názory, abychom se mohli navzájem učit. Musíme sdílet a vyměňovat své nápady “ prohlásil prezident RKI Lothar Wieler.

Vzhledem akutní situaci oznámil vládní mluvčí, že na pondělí bylo svoláno vrcholové zasedání o očkování za účasti spolkových a zemských vlád spolu s odpovědnými výrobci a příslušnými zdravotními sdruženími. Děje se tak na základě dohody spolkové kancléřky s předsedajícím šéfů vlád šestnácti spolkových zemí pokusit se vyřešit současné akutní problémy s nedostatkem vakcín.

 

.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.