Anarchie

10.3.2014 09:59
Je s podivem, že se za celý téměř měsíc od takzvaného vítězství takzvané ukrajinské revoluce nikdo nezabýval právními aspekty celé kauzy. Inu, pokusím se o to já. A zejména pro všechny horlivé přívržence a zastánce „majdanských“ móresů to hezké čtení nebude.

Evropská unie selhala tak, že jsme svědky podobného maléru dosud ještě nebyli. Za asistence ministrů zahraničí Francie, Německa a Polska byla uzavřena dohoda mezi ukrajinskou vládou a ukrajinskou opozicí mimo jiné též o předčasných volbách. Z této dohody zbyl jen ubohý cár papíru a nikdo – opakuji nikdo z EU se ani nepokusil vynutit její splnění, či jen apelovat na to, že už od římských dob platí zásada, že smlouvy se mají dodržovat. Ministři zahraničí největších unijních států se právem mohou cítit jako šášové, protože stačil jediný zcela neznámý (!) člověk, který dohoda nedohoda pohrozil z pódia prezidentu Janukovyčovi útokem, pokud neodstoupí. A z EU ticho. Autorita nula. Zbytečná práce. Ostuda.

Když v roce 1991 v tehdejším SSSR „sesadila“ parta Janajev a spol. sovětského prezidenta Gorbačova s vysvětlením, že „není schopen zastávat úřad prezidenta“, byli a dodnes jsou právem označováni za pučisty. V úžasu zjišťuji, že pokud se přesně totéž stane na dnešní Ukrajině a legitimně zvolený prezident je dokonce týmiž slovy „sesazen“ z funkce, o pučisty najednou nejde?

Z hlediska práva je Viktor Janukovyč stále prezidentem Ukrajiny. Funkce se nevzdal a nebyl z ní odvolán ústavním způsobem. Vláda pana Jaceňuka není tedy legitimní vládou Ukrajiny. Jednoduše proto, že nebyla jmenována stávajícím (jediným) prezidentem. Co prosím dělá takový ukrajinský Ústavní soud?

Byl bych proto velmi velmi opatrný, pokud bych měl jako ústavní činitel České republiky cokoli dojednávat s touto ukrajinskou vládou. Jsem přesvědčen o tom, že veškeré smlouvy s nimi musí být neplatné. Vůbec se nedivím ruské vládě, že svého ukrajinského partnera neuznává. Naopak my ostentativně děláme opět velkou chybu – politiku nadřazujeme právu, což je situace, která se může vymstít i nám – kdekoli na světě. Děláme to bohužel průhledně jen natruc Rusku, tedy poněkud pubertálně.

S upřímným zděšením jsem nedávno vyslechl názor, že postup ukrajinských revolucionářů nebyl sice ústavní, byl ale demokratický. To je už sama o sobě naprosto příšerná, zcestná a nebezpečná myšlenka ! Zastánci tohoto názoru se ovšem nyní „štětí“, pokud se chystá na Krymu referendum o odtržení této autonomní republiky od Ukrajiny. Je to také neústavní (referendum musí být vyhlášeno na celém území Ukrajiny), ale bezpochyby demokratické. Dokonce ještě víc demokratické, než když jen cca sta tisíce demonstrantů v Kyjevě mluvilo za 46 miliónů občanů celé země.

Tak buď budeme ctít právo v každém případě, postupovat podle práva a vyžadovat zákonné postupy všude a u každého, nebo se právo stane jen politicky zneužitelným nástrojem v podstatě legitimizující ono staré známé „účel světí prostředky“. Druhá varianta ovšem znamená zárodky anarchie, chcete-li bordelu. Vždyť k puči v jakékoli evropské zemi, jak vidíme, stačí málo – peníze pro pučisty, slušná dávka mediální propagandy a impotentní EU.

A právě k této tikající časované bombě nesmí EU mlčet.

 

Autor je kandidátem strany LEV 21 ve volbách do Evropského parlamentu.

 

 

karel-horak
Stínový ministr spravedlnosti za LEV 21. Jeden ze zakladatelů studentské právní poradny při stávkovém výboru PFUK v listopadu 1989. Od počátku roku 1991 do roku 1994 působil v Litoměřicích na tamním okresním soudu, v roce 1992 byl jmenován soudcem. V období červen až srpen 1994 jej ministr spravedlnosti přidělil k mezinárodněprávnímu odboru Ministerstva spravedlnosti. Na počátku roku 1995 byl ministrem zahraničí jmenován do funkce generálního konzula ve Slovenské republice. Zastupitelský úřad – generální konzulát v Košicích – vedl až do listopadu 1997. Od roku 1998 do roku 1999 pracoval na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy ve funkci ředitele odboru rezortní kontroly. Od září 1999 vykonává advokacii. Na III. Sněmu České advokátní komory v roce 2002 byl zvolen náhradníkem představenstva ČAK. Členem politické strany národních socialistů LEV 21 se stal v listopadu 2011. Kromě stínového ministra spravedlnosti je členem předsednictva strany, členem legislativní rady a 1. místopředsedou krajské organizace Praha.
Klíčová slova: analýza, právo, Ukrajina

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Ano, souhlas. Já bych to s dovolením zrekapituloval.

Když si to vezmeme popořádku:

1/EU jednalo s Janukovyčem (řádně zvoleným prezidentem) o tzv. Asociační smlouvě.

2/EU pracně vypotilo "pomoc" ve výši půl miliardy eur...

3/Putin nabídl řádově 15 miliard.

4/Ukrajinský parlament (řádně zvolený) opakovaně Asociační smlouvu odmítl...

5/Začalo se demonstrovat, bylo to však moc klidné. Tak přišli na pomoc rowdies z místního fotbalového klubu Dynamo Kyjev. Stejně neměli zájem něco pořádného  dělat... Začalo mrznout a demonstrujících ubylo.

6/Tak začali "demokraticky" atakovat Palament. Prezident vzal na ochranu policii, což je krok, se kterým by svobodné a demokratické USA neváhaly ani vteřinu, natož týdny. Ale pořád to byla  taková přetahovačka. Z jedné strany dlažební kostky, ze druhé pendreky. Bylo zapotřebí něco udělat.

7/Tak byli "demokratickou opozicí" zaplaceni ostřelovači a jak bylo zjištěno, dostali pokyn zastřelit pár lidí na obou stranách barikády. A bylo dosaženo cíle: začalo se to mezi sebou mydlit.

8/Devadesáti poslancům vládní strany nebylo umožněno se zúčastnit hlasování. Ostatní byli pod  přímým ohrožením života. Na  západní části Ukrajiny bylo vyrabováno a podpáleno 200 kanceláří Strany regionů. Tak vypadá demokracie???

9/Bylo velmi rychle odhasováno vše, co bylo "potřeba". A nikomu to nevadí, že ano??? O tom se mlčí. Mlčí se také o tom, KDO je ten tajemný "Majdan", že?

10/Obama dal pokyn vytisknout další nekryté dolary a šéfové EU provést totéž s eury. Kupodivu se na tuto nebezpečnou vějičku většina Ukrajinců nedala nachytat.

11/Obyvatelé AUTONOMNÍ republiky Krym, jakož i Oděsy a dalších regionů nechtěli, aby jim tam přišli ostří hoši z Majdanu. A je oheň na střeše, Demokratická media zajímá pouze toto .....

 

schlimbach

Pane Horáku, souhlasím s vaším blogem.