Angela Merkelová: Dublinský systém je mrtvý

Merkelová 16
14.8.2018 07:25
Od počátku týdne vstoupila v platnost dohoda mezi Německem a Španělskem o navrácení migrantů zadržených na jejich hranicích, kteří již zaregistrovali svůj vstup v předchozí zemí. Španělsko je tak prvou zemí Evropské unie, která přistoupila na tuto dohodu o které nyní Německo jedná ještě v současné době s Itálii a Řeckem. Stalo se tak po dvoudenním jednání Angely Merkelové s novým socialistickým premiérem Pedrem Sánchezem v letním jeho sídle v Andalusii.

Německý bulvár po celý minulý týden pořádal hon na kancléřku a snažil se zjistit kde se nachází na dovolené. Protože tradičně ji společně nekonala se svým mužem, který ji prožíval se svým synem z prvého manželství, odvozovali z toho rodinný rozvrat. Merkelová se překvapivě nezúčastnila svou přítomností ani na berlínském mistrovství Evropy.

Jak se ukázalo zřejmě se připravovala na důležité jednání s novou španělskou vládou jak zabránit přílivu nežádoucích asylantů z Maroka. Seriozní německý tisk v tomto kroku vidí počátek řešení přistěhovalecké krize, kterou je nutno oddělit od skutečných politicky pronásledovaných asylantů. Jak poznamenávají mnichovské „Süddeutsche Zeitung“ jde o dobrý návrh a pokud Německo, Francie, Španělsko, Švédsko a další odhodlané země jej prosadí, vyřeší to utečeneckou otázku a posílí Evropu.

Merkelová, je odhodlána novými dohodami nahradit dosavadní tzv. Dublinský systém, který jak prohlásila při jednání se španělským premiérem je mrtvý a nefungující. Kdyby totiž skutečně byl účiný do Německa by nedorazil jediný imigrant, přičemž však od roku 2015 vstoupilo na jeho území přes milión utečenců. Podle jejího názoru se to týká všech zemí EU a nikoliv jen středomořských, které jsou nyní pod náporem pašovaných utečenců přes Španělsko poté, co byla uzavřena tzv. balkánská cesta. Je proto povinností všech členských zemí Unie pomoci politicky a ekonomicky tento problém vyřešit o což se snaží nyní intenzivně Německo.

Němečtí liberálové však nevidí zatím v nové dohodě se Španělskem nějaký významný pokrok. Mluvčí Svobodných demokratů FDP Linda Teuterbergová sice v jednáních vidí správný směr, ale výsledky údajně neodpovídají důležitosti problému. Je nutno dosáhnout dohody o krocích, které skutečně odlehčí dosavadnímu utečeneckého tlaku. Ostatní parlamentní strany se zatím nevyjádřily, ale lze očekávat, že debata o nahrazení Dublinské smlouvy přímými mezistátními dohodami se přenese do Bundestagu. Ta nebude pro berlínskou velkou koalici jednoduchá v době kdy strany zejména před říjnovými zemskými volbami v Bavorsku se snaží zlepšit své výchozí pozice. Podle posledního volebního průzkumu kdyby byly volby minulou neděli pak by koalice křesťanských stran a sociálních demokratů nedosáhla nadpoloviční většiny. Krajně pravicová Alternativa pro Německo pokračuje ve svém vzestupu a od sociálních demokratů je vzdálena již jen dvěma procenty. Bavorští sociálové CSU mají pouhou 40 procentní podporu a ztrácejí svou dosavadní nadpoloviční většinu.

Angela Merkelová odlehčila svým politickým starostem a využila jednání ve Španělsku k návštěvě tamního národního parku společně se svým manželem Joachimem Sauerem. Doprovázena byla španělským ministerským předsedou a jeho chotí. Poté nastoupila cestu zpět do Berlína, kde vládní mluvčí Steffen Seibert oznámil, že již tuto sobotu se kancléřka setká na braniborském zámku Meseberg s ruským prezidentem. Bude tak jednat s Vladimírem Putinem po svém květnovém setkání v Soči zejména o konfliktech v Sýrii a východní Ukrajině. V popředí bude stát i jednání o plymovodu Nord Stream 2, který je trnem v oku Donalda Trumpa.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

paysan

O té dohodě by stálo za úvahu zjistit víc. Takto to zjednodušeně vypadá, že informovaný neregistrovaný migrant půjde ze Španěl prostě dál a zaregistruje se až v cílové zemi. Způsob, jak se neregistrovat se vždy najde a nedivil bych se ani "podnikatelskému záměru" vozit neregistrované na zájezdy tam, kam mají namířeno.

antoninsebek

Andělka Mrkalová mj. prohlásila, že kdyby se dodržovaly tzv. Dublinské smlouvy o registraci zájemců o azyl v EU, tak by v Německu také nebyl žádný uiprchlík, protože všichni přichází především přes Řecko, Itálii a Španělsko. A v těchto "prvních - nástupních" zemích by se jejich žádosti měly "řešit".

Tak nějak jí uniklo, že svého času roztáhla náruč a pozvala všechny do Německa. Politickou špinavost má zažranou do velké hloubky.