Angela Merkelová musí do karentény

merkel covid
23.3.2020 10:27
Kancléřka Angela Merkelová po telefonické poradě se šestnácti šéfy jednotlivých německých spolkových zemí oznámila, že na celém území SRN se vyhlašuje zákaz shromáždění více jak dvou osob. Vynechány jsou z tohoto nařízení pouze rodiny a osoby, které s nimi žijí ve společné domácnosti. Během jednání došlo k ostrému střetu mezi ministerskými předsedy Bavorska a Severního Porýní Vestfálska Markuse Södera (CSU) a Armina Lascheta (CDU). Důvodem bylo páteční rozhodnutí šéfa bavorských sociálů, bez konzultace s ostatními spolkovými zeměmi vyhlásit opatření proti korunavirusové epidemii. Ten poté varoval, že za této situace nebude dále pokračovat v diskusi, ale Merkelové se spor podařilo uklidnit.

        Nakonec bylo dosaženo dohody mezi vedeními spolku a jednotlivých zemí, podle kterých kontakt na veřejnosti mezi více jak dvěma osobami je zakázán. V Německu  musí být okamžitě uzavřeny bez výjimky veškeré restaurace, jakož i kadeřnické, kosmetické a masážní salony. U restaurací lze činit výjimky při dodávání nebo vyzvedávání jídel. Generální uzavření obchodů se zatím nenařizuje a vycházky do přírody a nezbytné návštěvy úřadů nebo lékařů lze učinit za doprovodu pouhých dvou osob. Hranice jsou uzavřeny kromě dopravy zboží.

        Merkelová zdůraznila, že je nutno učinit vše, aby se zamezilo nekontrolovatelnému vzrůstu epidemie, která dosáhla 24800 nemocných a 93 zesnulých. Oznámená rozhodnutí jsou  pravidla a nikoliv pouhá doporučení, prohlásila kancléřka. Bezpečnostní opatření včetně dodržované vzdálenosti osob na jeden a půl až dva metry na veřejnosti budou příslušnými orgány kontrolovány a jejich porušování může být pokutováno až 25tisíci eury.   Některé země již ohlásily, že omezující předpisy budou u nich ještě přísnější. Musíme prostě přivést lidi k rozumu, prohlásil Laschet , protože není nebezpečné opuštění domova, ale následný sociální kontakt. Ten zatím má platit od pondělí ke konci velikonočních prázdnin.

        Vládní mluvčí Steffen Seibert oznámil, že Angela Merkelová po svém vystoupení  na telefonické konferenci odchází do karantény. Byla totiž v pátek pozitivně testována lékařem na koronavirus. Ten jí profylakticky naočkoval proti pneunokokům a nařídil domácí karantenu.  Poté Merkelová zrušila všechna setkání s lidmi na spolkovém kancléřství a následné vládní termíny. Můj život se zcela tímto změnil, prohlásila spolková kancléřka. Tiskové konference se krátce účastnila a dodržovala přitom předepsané vzdálenosti, aby po případě nikoho neohrozila.

        Zřejmě bez její účasti  bude Bundestag muset přijmout řadu zákonů týkajících se přeshraničního pohybu osob a zajištění dovozu potřebných léčiv. Podstatné budou přitom rozhodnutí o dodatečném miliardovém navýšení rozpočtu k stabilizaci podniků a ochraně dlužníků a nájemců bytů. Vicekancléř a ministr financí Olaf Scholz hovořil, že k tomu bude potřeba balíček až do výše 600miliard eur. Vláda se s příslušnými návrhy zákonů bude zabývat již dnes v pondělí.

 

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.